Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Citroen Karin (1980)

2019-11-24 Citroen Karin (1980)

Zaprojektowany w pośpiechu Citroen Karin w chwili prezentacji wywołał spore poruszenie awangardową kanciastą bryłą.

Citroen Karin to dziecko pośpiechu. Zbliżał się salon samochodowy w Paryżu tymczasem Citroen nie miał się czym pochwalić. Szefostwo Citroena nakazuje projektantom stworzyć w trybie pilnym auto koncepcyjne mające zachwycić publiczność. Pracami kieruje projektant Trevor Fiore.


Citroen Karin

Bryła pojazdu została oparta przez projektanta na piramidzie. Została zainspirowana wcześniejszymi konceptami modelu GS Coupe narysowanymi przez Michela Harmanda. Koncept posadowiono na nadchodzącym Citroënie BX.


Ze względu na bryłę dach Karin miał rozmiar zaledwie 1 arkusza papieru A3.


We wnętrzu są 3 miejsca. Z przodu centralnie siedzi kierowca, za nim lekko z tyłu dwoje pasażerów. Deska rozdzielcza wyposażona była w liczne przełączniki i oryginalną kierownicę. Do wnętrza pojazdu prowadziły drzwi skrzydłowe, po jednym z obu stron pojazdu.


Koncept nie miał silnika. W latach 80. XX wieku panował bowiem zwyczaj, że producenci samochodów prezentowali samochody koncepcyjne niezdolne faktycznie do jazdy. Tyle koła były obudowane. Miało to zapewnic niższe zużycie paliwa.

Mimo, że o zaprojektowanym aucie mówiło się dużo to koncept ten nie był dalej rozwijany.


Porównanie Citroen Karin i Tesla Cybertruck

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: