Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Zniszczony po wojnie zamek w Malborku (1947)

2014-10-26 Zniszczony po wojnie zamek w Malborku (1947)

W trakcie II wojny światowej połowa zamku w Malborku została zniszczona. Zniszczenia pokazuje je brytyjska kronika filmowa.

Króciutki film z 1947 roku pokazuje ceremonię odsłonięcia polskiego orła i przybywających na nią prawdopodobnie czechosłowackich pisarzy.

W zimie 1945 roku podczas walk o miasto Malbork z radziecką Armią Czerwoną, zamek został zamieniony przez Niemców w punkt oporu, co doprowadziło do wielkich zniszczeń. Walki trwały do 9 marca 1945 roku. W ich wyniku zburzone zostały całkowicie wschodnia część zamku wysokiego i średniego, wieża główna oraz kościół zamkowy. Zniszczenia całego zamku oszacowano na 50-60%. Widać je w kronice.

Ze względu na zniszczenia i zapewne przesłanki ideologiczne władze komunistyczne planowały rozbiórkę zamku. Ostatecznie zmieniono jednak zdanie i powołano Społeczny Komitet Odbudowy Zamku co zapoczątkowało trwająca wiele lat odbudowę. Efektem końcowych prac było otwarcie muzeum w odbudowanym ze zniszczeń zamku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: