Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Żaglo-elektro-rowerem przez USA (2010)

2018-07-14 Żaglo-elektro-rowerem przez USA (2010)

Wyprawa przez całe USA, od Pacyfiku do Atlantyku, w niezwykłym wehikule będącym skrzyżowaniem żaglówki lądowej, roweru i pojazdu solarnego.


John MacTaggart przy pojeździe Pterosail (grafika: Pterosail Trike Systems)

28 czerwca 2010 roku w San Diego w Kalifornii rozpoczęła się podróż przez Amerykę niezwykłym pojazdem. Kierował nim John MacTaggart, absolwent inżynierii akademii morskiej, doświadczony rowerzysta oraz były porucznik amerykańskiej marynarki wojennej US Navy.


Próby pojazdu - żeglowanie na lądzie

Pterosail to niezwykły pojazd drogowy napędzany żaglem, siłą mięśni lub energią słoneczną.

Nisko umieszczony żagiel znajduje się przed kierującym. Maszt wykonany jest z włókna węglowego, bom zaś aluminium. Pojazd ma około 3,4 metra wysokości i 1,5 metra szerokości. Masa całkowita bez zasilania energią słoneczną wynosi około 40 kg. Kierujący znajduje się w trójkołowcu tuż nad ziemią. Rezultatem jest bezpieczny, stabilny i łatwy do opanowania pojazd. Przy odpowiednio silnym wietrze osiągnąć może nawet 80 km/h. Gdy nie wieje kierowca porusza się pedałując lub może być wspomagany przez energię z panelu słonecznego. Panel słoneczny także daje cień w słońcu.


Wspomagający napęd elektryczny (grafika: Pterosail Trike Systems)

Energia z paneli magazynowana była w akumulatorach. System zasilania energią słoneczną służył również do ładowania niewielkich urządzeń, takich jak telefon komórkowy.


Wózek z góry (grafika: Pterosail Trike Systems)


Mini-reportaż z podróży

Pojazd zbudowany został przez Pterosail Trike Systems, małą rodzinną firmę North Liberty w stanie Iowa, USA. Co ciekawe pojazdu można używać legalnie na drogach w 50 stanach USA.

Podróż przez USA trwała 46 dni. Zakończyła się w St. Augustine na Florydzie. Śmiałkowi udało się przejechać całe Stany, od Pacyfiku do Atlantyku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: