Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Wieża telefoniczna w Sztokholmie (1887-1953)

2018-06-16 Wieża telefoniczna w Sztokholmie (1887-1953)

Miała 80 m wysokości i łączyła tysiące linii telefonicznych. Była to jedna z największych konstrukcji tego typu na świecie.


Wieża Telefontornet łączyła kable telefoniczne Sztokholmu i Szwecji (grafika: Tekniska museet (CC))

Wieża telefoniczna w Sztokholmie była czworokątną konstrukcją metalową mającą wysokość 80 metrów. Zbudowana została w 1887 roku w celu połączenia około 5 500 linii telefonicznych w szwedzkiej stolicy, centrum państwa.


Napowietrzna linia telefoniczna do stolicy (grafika: Tekniska museet (CC))

Jej budowę zleciła szwedzka firma telekomunikacyjna Stockholms Allmänna Telefon AB. Po postawieniu okazała się tak brzydka, że wzbudała niezadowolenie lokalnej ludności. Firma poprosiła zatem architekta Fritza Eckerta o wykonanie prac upiększających. Do wieży dodano cztery wieżyczki.


Wnętrze sztokholmskiej centrali telefonicznej w 1902 roku z widocznymi telefonistkami przełączającymi ręcznie rozmowy (grafika: Tekniska museet (CC))

Wieża szybko stała się przestarzała, ponieważ w miastach zaczęto używać podziemnych kabli telefonicznych. W 1913 roku do centrali telefonicznej podłączano podziemne okablowanie. Zdjęto napowietrzne.


Wieża po usunięciu kabli po 1913 roku (grafika: Tekniska museet (CC))

Z czasem nieużywana wieża stała się nośnikiem reklamowym szwedzkiego teleoperatora.


Kable telefoniczne (grafika: Tekniska museet (CC))

Latem 1952 roku na wieży wybuchł pożar, który osłabił konstrukcję. Ze względów bezpieczeństwa wieżę wyburzono w 1953 roku.


Pożar wieży (grafika: Tekniska museet (CC))

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: