Retronauta.pl |
||
Nowości Retronauta |
Retronauta.pl > Wideotelefonia w Trzeciej Rzeszy (1936-1940) 2017-08-11 Wideotelefonia w Trzeciej Rzeszy (1936-1940)Hitlerowskie Niemcy były pierwszym miejscem na świecie, gdzie rozmówcy mogli przez telefon nie tylko się usłyszeć, ale także się zobaczyć.
Pierwszy komercyjny system wideorozmów na świecie skonstrował Georg Schubert (1900-1955). System został nazwany Fernesehsprechanlage, czyli tłumacząc: urządzenie oglądania i słyszenia się na odległość. Schubert zajmował się badaniami nad tramisją obrazu w labolatorium badawczym Siemensa w Berlinie od 1925 roku. Od 1930 roku kontynuował je w ramach firmy Fernseh AG, przedsięwzięcia w które zangażowali się m.in. Robert Bosch czy też Carl Zeiss.
Przekazywany obraz miał rodzielczośc 232 x 172 punktów przy odświeżaniu 25 klatek na sekundę. Ekran miały wielkość 30 cm licząc po przekątnej. Oczywiście przekazywany był także głos. Rozmówcy siedzieli w wygodnych fotelach.
Pierwsza wideorozmowa odbyła się 1 marca 1936 roku pomiędzy Berlinem i Lipskiem. Rozmawiali ze sobą Eltz von Rubenach, minister telekomunikacji z burmistrzem Lipska. Usługa kosztowała 3,5 marki niemieckie za 3 minuty wideorozmowy. Cena obejmowała powiadomienie rozmówcy o rozmowie w drugim mieście. Wideorozmowy były około 5 razy droższe niż zwykła rozmowa telefoniczna.
Kabel koncentryczny służący do trasmisji wideorozmowy połączył wpierw urzędy pocztowe w Berlinie i Lipsku (160 km). Następnie latem 1938 roku sieć została rozszerzona o kabel z Berlina do Hamburga oraz dalej z Lipska do Norymbergi oraz Monachium. W sumie system obejmował na ponad tysiąc kilometrów kabla.
System wideorozmów rozszerzony miał zostać dalej do Kolonii, Frankfurtu oraz Wiednia w anektowanej Austrii, jednakże wybuch 2 wojny światowej w 1939 roku przerwał rozbudowę. W 1940 roku system porzucono. Międzymiastowe kable systemu transmitowały tekstowe telegramy zamiast wideorozmów. WsparcieWesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.
| |
|