Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Walentina Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie (1963)

2018-06-16 Walentina Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie (1963)

55 lat temu w kosmos poleciała pierwsza kobieta.


Walentina Tierieszkowa (grafika: Roskosmos)

Urodzona w 1937 roku Walentina Tierieszkowa jest córką traktorzysty i kołchoźnicy. Pracowała jako włókniarka w kombinacie włókienniczym. Ukończyła zaoczne technikum włókiennicze.

Po locie Jurija Gagarina w 1961 roku napisała ona list, w którym wyraziła nadzieję, że być może ona także poleci kiedyś w kosmos. Co ciekawe list zwrócił uwagę komisji wybierającej przyszłych kosmonautów. Wraz z innymi czterema kobietami została wybrana do przeszkolenia na kosmonautki.

Przeszła szkolenie lotnicze i spadochronowe. Otrzymała stopień porucznika lotnictwa. Wystartowała w kosmos 16 czerwca 1963 na pokładzie statku kosmicznego Wostok 6.


Start statku kosmicznego z Tierieszkową

"Muzyka startu rozpoczyna się od klucza basowego. Głuchy warkot przypomina daleki odgłos gromu. Rakieta drgnęła. Warkot narasta, pojawiają się coraz wyższe, wibrujące tony. Nieoczekiwanie dla mnie samej mówię na głos: - Odleciałam" - wspomniała kiedyś Tierieszkowa.

Jej lot na orbicie wokołoziemskiej trwał prawie 3 dni i objął 48 okrążenia Ziemi.


Kapsuła powrotna statku Tierieszkowej jest eksponatem w Muzeum RKK Energia w Korolowie (grafika: Andrew Gray, Wikipedia (CC))

Jej lot transmitowany był na żywo przez rosyjską telewizją. Kamera znajdowała się wewnątrz kapsuły. Był to ostatni lot jednoosobowego statku kosmicznego typu Wostok. Zastąpiły je dwuosobowe już statki kosmiczne Woschod.

Tierieszkowa odwiedziła Polskę 23 października 1963 roku.

Przed Tierieszkową w kosmosie było 9 mężczyzn. Kolejna kobieta poleciała w kosmos dopiero 19 lat później. Była nią Swietłana Sawicka, która jako pierwsza kobieta odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej.

Prywatnie Tierieszkowa także związała się z kosmonautyką. Poślubiła bowiem kosmonautę Andrijana Nikołajewa (1929-2004). Doczekali się córki Jeleny.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: