Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Unimate - pierwszy robot przemysłowy (1961)

2015-02-02 Unimate - pierwszy robot przemysłowy (1961)

W ciągu ostatniego półwiecza roboty przemysłowe zmieniły świat. Pierwszym takim robotem był Unimate.


Unimate - pierwszy robot przemysłowy

Ten ważący 1,8 ton robot pierwszy robot przemysłowy od 1961 roku pracował on na linii produkcyjnej firmy General Motors w Trenton (USA). Pracował przy obsłudze wysokociśnieniowej maszyny odlewniczej. Umieszczał on ważące kilkanaście kilogramów odlane aluminiowe części samochodowe w pojemnikach w których się chłodziły. Wykonując powtarzalne i niebezpieczne zadania zastąpił pracowników do tej pory pracujących do tej pory trzyzmianowo. Powtarzane przez robota komendy robota zapisane były w pamięci bębnowej.

Po 10 latach i 100 tys. godzin pracy pierwszy robot został oddany do Instytut Smithsona.

Robota Unimate stworzyli wynalazca George Devol i Joseph Engelberger w założonej w 1956 roku przez siebie firmie Unimation, pierwszej firmie produkującej roboty. Firma powstała w wyniku rozmowy między oboma panami, którzy zainspirowani literaturą science-fiction postanowili stworzyć prawdziwego i użytecznego robota. Wniosek patentowy na programowalny manipulator (robot przemysłowy) Devol złożył już w 1954 roku.


Materiał o robotach przemysłowych Unimate

W ciągu 50 lat (1961-2011) na całym świecie zostało zainstalowanych w sumie 2,3 mln robotów przemysłowych. Jak ocenia International Federation of Robotics pod koniec 2013 roku pracowało na całym świecie 1,3-1,6 mln robotów przemysłowych.

Roboty przemysłowe zmieniły sposób produkcji setek produktów niemal w każdej branży. Pozwoliły na uzyskanie ekonomicznego efektu skali, który przełożył się na niższy koszt jednostkowy wytworzenia produktów. To skutkuje tańszymi produktami i przekłada się na dobrobyt krajów rozwiniętych. Roboty przemysłowe używane są głównie w takich krajach jak: Japonia, Korea Południowa, Chiny, USA i Niemcy.

Dziś największymi producentami robotów przemysłowych są takie firmy jak FANUC (Japonia), Motoman (Japonia), ABB (Szwecja) i KUKA (Niemcy).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: