Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Transport kolejowy samochodów w pionie (lata 70. XX w)

2018-06-16 Transport kolejowy samochodów w pionie (lata 70. XX w)

System transportu Vert-A-Pac to niezwykły efekt współpracy przemysłu samochodowego i transportu kolejowego.


Auta na wagony ładowane są zwykle w poziomie... ale nie tym razem

W latach 70. XX wieku Chevrolet wyszedł z serią tanich samochodów Vega. Aby tanie auto się sprzedawało koszt transportu nowych samochodów z fabryki do dilerów w całych Stanach musiał być jak najniższy. Trzeba było wymyślić sposób na przewóz większej liczby pojazdów na raz. Szefostwo General Motors i kolei Southern Pacific Railroad zleciły zatem swoim inżynierom rozwiązanie tego problemu.

Rozwiązanie problemu było niezwykłe. Wykorzystano kompaktową wielkość samochodu - zamiast na wagony kolejowe auta ładować poziomo były one ładowane pionowo. Nowy system transportu nazwany Vert-A-Pac pozwalał pomieścić aż 30 pojazdów Vega na jednym wagonie.


System pionowego transportu pozwolił na obniżenie jednostkowego kosztu transportu o 40% (grafika: GM)

Było to aż 12 aut więcej, niż miało to miejsce wcześniej. Ściany zamykanych wagonów służyły jednocześnie jako rampy załadowcze i mogły być otwierane i zamykane za pomocą zwykłego wózka widłowego. Rozwiązanie takie eliminowało także kradzieże i uszkodzenia spowodowane wandalizmem oraz pogodą.


Auta po załadunku były skierowane swoim przodem w dół (grafika: GM)

Co ciekawe samo auto zostało konstrukcyjnie przystosowane do tego, aby po ustawieniu w pionie nie wylewały się z niego płyny - olej silnikowy, benzyna, elektrolit w akumulatorach, płyn spryskiwacza.


Materiał filmowy o logistyce General Motors z fragmentem o systemie Vert-A-Pac

Niestety życie pomysłu było krótkie, tak samo jak żywot samego modelu Chevrolet Vega. System transportu używany był tylko przez kilka lat. Ze względu na liczne problemy związane z bezpieczeństwem i niezawodnością samego auta szybko go wycofano z produkcji. Wyspecjalizowane do tego konkretnego modelu wagony z czasem zostały zezłomowane.


Nie przegap kolejnych fascynujących nowości z przeszłości. Zapisz się do naszego profilu Facebook lub Twitter! Nie blokując, widząc oraz reagując na nienatarczywe reklamy wspierasz rozwój strony. Dzięki temu będziesz miał zawsze darmowy dostęp do serwisu. Możesz go także wesprzec współtworząc go lub inwestując w pasującą domenę internetową (dobra nazwa to podstawa) z Domenklatura.pl

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: