Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Transport kolejowy samochodów w pionie (lata 70. XX w)

2018-06-16 Transport kolejowy samochodów w pionie (lata 70. XX w)

System transportu Vert-A-Pac to niezwykły efekt współpracy przemysłu samochodowego i transportu kolejowego.


Auta na wagony ładowane są zwykle w poziomie... ale nie tym razem

W latach 70. XX wieku Chevrolet wyszedł z serią tanich samochodów Vega. Aby tanie auto się sprzedawało koszt transportu nowych samochodów z fabryki do dilerów w całych Stanach musiał być jak najniższy. Trzeba było wymyślić sposób na przewóz większej liczby pojazdów na raz. Szefostwo General Motors i kolei Southern Pacific Railroad zleciły zatem swoim inżynierom rozwiązanie tego problemu.

Rozwiązanie problemu było niezwykłe. Wykorzystano kompaktową wielkość samochodu - zamiast na wagony kolejowe auta ładować poziomo były one ładowane pionowo. Nowy system transportu nazwany Vert-A-Pac pozwalał pomieścić aż 30 pojazdów Vega na jednym wagonie.


System pionowego transportu pozwolił na obniżenie jednostkowego kosztu transportu o 40% (grafika: GM)

Było to aż 12 aut więcej, niż miało to miejsce wcześniej. Ściany zamykanych wagonów służyły jednocześnie jako rampy załadowcze i mogły być otwierane i zamykane za pomocą zwykłego wózka widłowego. Rozwiązanie takie eliminowało także kradzieże i uszkodzenia spowodowane wandalizmem oraz pogodą.


Auta po załadunku były skierowane swoim przodem w dół (grafika: GM)

Co ciekawe samo auto zostało konstrukcyjnie przystosowane do tego, aby po ustawieniu w pionie nie wylewały się z niego płyny - olej silnikowy, benzyna, elektrolit w akumulatorach, płyn spryskiwacza.


Materiał filmowy o logistyce General Motors z fragmentem o systemie Vert-A-Pac

Niestety życie pomysłu było krótkie, tak samo jak żywot samego modelu Chevrolet Vega. System transportu używany był tylko przez kilka lat. Ze względu na liczne problemy związane z bezpieczeństwem i niezawodnością samego auta szybko go wycofano z produkcji. Wyspecjalizowane do tego konkretnego modelu wagony z czasem zostały zezłomowane.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: