Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Testy broni biologicznej na mieszkańcach San Francisco (1950)

2016-11-06 Testy broni biologicznej na mieszkańcach San Francisco (1950)

Amerykańskie wojsko testowało działanie broni biologicznej na własnych obywatelach. To nie teoria spiskowa, to rzeczywistość.

1950 rok. Emerytowany hydraulik Edward J. Nevin zgłasza się do miejscowego szpitala w San Francisco z gorączką i dreszczami. Jest po niedawnej operacji prostaty. 3 tygodnie później jest martwy. Naczynia serca zaatakowały bakterie Serratia marcescens.

Bakterie Serratia marcescens
Bakterie Serratia marcescens (grafika: Brudersohn, Wikipedia (CC))

Nevin był jednym z 11 pacjentów z infekcją tych bakterii, w tych dniach, w tym szpitalu, w tym okresie.

Trochę wcześniej, bo w dniach od 20 do 27 września 1950 roku mały okręt amerykańskiej marynarki wojennej U.S. Navy rozpyla patogeny bakterii Serratia marcescens wzdłuż wybrzeża Zatoki San Francisco. Powód? W ramach tajnej operacji wojskowej Sea-Spray chciano... zasymulować potencjalny nieprzyjacielski atak biologiczny z morza na miasta portowe jak San Francisco. Efekt? 800 tys. mieszkańców miasta wdychało bakterie. Niebezpieczne bakterie.

Bakterie rozpylono z trałowca
Bakterie rozpylono z trałowca (grafika: Wikipedia (CC))

Rozpylona pałeczka krwawa (łac. Serratia marcescens) powoduje bowiem przewlekłe zakażenia ran i dróg moczowych .

Przez ćwierć wieku dla lekarzy szpitala Stanford University nagła fala silnych infekcji pod koniec 1950 roku pozostawała tajemnicą (napisali nawet o niej do pisma medycznego).

Sprawę testów związanych z bronią biologiczną na własnych mieszkańcach opisały jednak amerykańskie media w 1976 roku. W 1981 roku syn i wnuk zmarłego Nevina wytoczyli rządowi amerykańskiemu sprawę sądową. Przegrali. Sąd uznał, że pozywający nie wykazali, że baterie które zabiły Nevina były tymi samymi z wojskowych testów...

Do czasu wojskowego testu bakterie pałeczki krwawej nie były często spotykanie w obszarze Zatoki San Francisco. Po tym okresie jednak notowano powodowane nimi ciężkie infekcje, kończące się czasem śmiercią.

Operation Sea-Spray stanowiła zaledwie jeden z 200 amerykańskich testów związanych z bronią biologiczną przeprowadzonych na amerykańskim społeczeństwie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: