Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Tak miała pierwotnie wyglądać Wieża Eiffla (1884)

2015-09-21 Tak miała pierwotnie wyglądać Wieża Eiffla (1884)

Faktycznym pomysłodawcą konstrukcji wieży, będącej dziś symbolem Paryża i Francji, nie był sam konstruktor Gustave Eiffel, ale 2 jego pracowników.

"Macie pomysł? Oczekuję waszych propozycji" - zapytał swoich pracowników Eiffel i opuścił biuro, aby zadbać o wesele córki.


Pierwotny plan wieży Eiffla autorstwa Maurice'a Koechlin z 1884 roku

Było to w maju 1884, kiedy to w Paryżu dyskutowano nad projektem monumentalnej budowli na wystawę światową i dla upamiętnienia setnej rocznicy rewolucji francuskiej. W tym czasie (XIX wiek) granica 1000 stóp (około 304 metrów) stanowiła obsesję inżynierów i architektów, tak jak dziś taką stanowi wysokość 1000 metrów. Każdy chciał ją zdobyć.

Szwajcar Maurice Koechlin prace nad projektem 300 metrowej wieży "Tour de 300 metres" rozpoczął ze swoim młodszym bratem Henri Koechlinem i inżynierem Emile Nouguierem. Na koncepcję konstrukcji wieży zgłosili on patent zarejestrowany pod numerem 164364. 12 grudnia 1884 roku Eiffel odkupił prawa autorskie od Koechlina i Nouguiera, wraz z prawami do własności intelektualnej projektu.


Koechlin i Nouguier

Projekt tych dwóch inżynierów do postaci jaką znamy dziś przerobił w 1887 roku architekt Stephen Sauvestres, inny współpracownik biura Eiffela.

"Żelazna dama" od momentu wybudowania w 1889 do 1930 roku utrzymywała status najwyższej budowli świata (czyli przez 41 lat).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: