Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Szpiegowski aparat fotograficzny z epoki wiktoriańskiej (1887)

2016-06-03 Szpiegowski aparat fotograficzny z epoki wiktoriańskiej (1887)

W 1887 roku, kiedy powstało esperanto, opatentowano gramofon i rozpoczęto budowę Wieży Eiffla, w Anglii stworzono niezwykły aparat fotograficzny wyglądający jak modny wówczas niklowany zegarek kieszonkowy.


(grafika: Bonhams)

Watch Camera firmy J. Lancaster & Son godna jest późniejszego Jamesa Bonda (jego twórca Fleming miał dopiero 6 lat). Po otwarciu przedniej cześci obudowy wysuwa się sprężynowo teleskopowy obiektyw. Na obiektywie zamontowana jest prosta, obracana ręcznie migawka. Otwarcie tylnej części obudowy daje dostęp do miejsca, gdzie zamontować można płytki światłoczułe o wymiarach 2,5 x 3,2 cm.


(grafika: Bonhams)

Firma uzyskała patent na koncepcję takiego aparatu nr 12571 (4 października 1886). Prezentowany zegarek jest jednym z pierwszych form tego pomysłu.


(grafika: Bonhams)

Zegarek został sprzedany na aukcji domu aukcyjnego Bonhams za 21 600 funtów. Na aukcję trafił od wnuka stolarza firmy J. Lancaster & Son z Birmingham, wówczas jednego z największych producentów aparatów fotograficznych. Dlaczego stolarza? Ówczesne typowe aparaty fotograficzne miały bowiem kształt drewnianej skrzynki.


(grafika: Bonhams)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: