Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Sfilmowany z powietrza start rakiety Apollo 2 (1966)

2016-10-20 Sfilmowany z powietrza start rakiety Apollo 2 (1966)

Niesamowity film pokazujący start wczesnej wersji rakiety Saturn, która zabrała ludzi na Księżyc.

Testowy lot AS-203, określany nieformalnie jako Apollo 2, to lot rakiet Saturn IB w której zamiast statku księżycowego Apollo ma szczycie rakiety znalazła się tylko osłona aerodynamiczna. Rakieta Saturn IB była kolejnym krokiem w opracowaniu docelowej rakiety Saturn V, która już zabrała ludzi na Księżyc.

Głównym celem tego testowego lotu było zbadanie wpływu stanu nieważkości na paliwo rakietowe zgromadzone w zbiorniku drugiego stopnia rakiety (S-IVB). Miał on masę 26,5 ton. W zbiornik wbudowano 83 czujników oraz 2 kamery telewizyjne, które przekazywały na żywo zachowanie się paliwa w zbiorniku.


Film z wnętrza zbiornika z ciekłym wodorem

Stopień ten odpowiedzialny był w przyszłości za wyniesienie statku księżycowego Apollo z orbity okołoziemskiej w kierunku Księżyca i na jego powierzchnię.

Finalne odliczanie przyrywano wielokrotnie. Mimo, że nie działała m.in. jedna z dwóch kamer postanowiono startować.

Po zaledwie 4 okrążeniach Ziemi i 6 godzinach zamknięto zgodnie z zamierzeniem zawory odprowadzające gazowy wodór. Zwiększające się ciśnienie gazu doprowadziło do rozsadzenia zbiornika i rozpadu całego członu w kosmosie.

Stopień S-IVB dowiódł, że może być on ponownie bezpiecznie uruchomiony na orbicie i zabrać ludzi na Księżyc. Stało się to 3 lata później.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: