Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > SAGE - pierwsza sieć komputerowa (1958)

2015-09-15 SAGE - pierwsza sieć komputerowa (1958)

SAGE - zimnowojenny, futurystyczny system komputerowy z lat 50. XX wieku.

SAGE (skrót od ang. Semi-Automatic Ground Environment) powstawał od roku 1952 przy współpracy IBM z uniwersytetem MIT. Był to rewolucyjny system obrony przeciwlotniczej USA. Umożliwiał skomputeryzowane wykrywanie, śledzenie i zwalczanie rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu wyposażonych w ładunki jądrowe.

Powstanie systemu miało ogromne znaczenie dla rozwoju systemów przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz sieci komputerowych.

System składał się z 26 komputerów lampowych typu IBM AN/FSQ-7. Każdy taki komputer zawierał 58 000 lamp i miał pamięć magnetyczną. Jeden komputer ważył 275 ton, zajmował powierzchnię ponad 2000 m2 pobierając do 3 MW prądu.


Komputery AN/FSQ-7 systemu SAGE ważyły 275 ton każdy (grafika: United States Air Force)

Komputery te przetwarzały w czasie rzeczywistym dane z kilkuset odległych radarów rozlokowanych w USA i Kanadzie oraz z samolotów wczesnego ostrzegania. Dane te były transmitowane liniami telefonicznymi i drogą radiową. Po przetworzeniu ich w komputerach generowany był obraz na ekranach terminali. Pozwalało to operatorowi na łatwy wybór i wskazywanie celów. Po decyzji operatora o przechwyceniu samolotu przez dalekopis wysłana była odpowiednia informacja do odpowiedniej jednostki wojskowej lub bezpośrednio do samolotu.


Terminal z operatorem używającym pistolet świetlny

Do interakcji z systemem operator terminala używał pistolet świetlny. Jego końcówka posiadała światłoczuły element, który umieszczony przy ekranie wykrywał światło pozwalając komputerowi zlokalizować położenie kursora.

Jako ciekawostkę można podać, że terminal wyposażony był w zapalniczkę i popielniczkę.

SAGE użytkowany był do 1979 roku. Koszt jego powstania określa się na 8 mld dolarów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: