Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Rumpler Tropfenwagen - opływowe auto przyszłości (1921)

2016-05-28 Rumpler Tropfenwagen - opływowe auto przyszłości (1921)

Powstały tuż po I wojnie światowej aerodynamiczny i futurystyczny samochód Rumpler Tropfenwagen zachował świeżość wyglądu do dziś.


Rumpler Tropfenwagen w Niemieckim Muzeum Techniki w Berlinie (grafika: Detlef Garbrecht (CC))

Po pierwszej wojnie światowej Traktat Wersalski zabraniał Niemcom budową samolotów, zatem konstruktor lotniczy Edmund Rumpler zajął się samochodami. Efektem jego zajęcia się autami było powstanie wyróżniającego się futurystycznego, aerodynamicznego samochodu Rumpler Tropfenwagen (z niem. samochód kroplowy), który znacznie odbiegał od ówczesnych konstrukcji.


Dwa ostatnie egzemplarze samochodu obejrzeć można w muzeach w Berlinie i Monachium (grafika: Amargeddon6 (CC))

Wyróżniającą rzeczą jest opływowy kroplowy kadłub (streamline), widoczny szczególnie z góry. Efektem było dopracowanie aerodynamiczne karoserii, której współczynnik oporu aerodynamicznego wynosi zaledwie 0,28. Jest to wartością całkiem niezłą nawet jak na dziś.

Kierowca siedział z przody na środku, za nim były 4 miejsca dla pasażerów. Do dyspozycji miał silnik o mocy 35 KM i pojemności 2,3 l co pozwalało na osiągnięcie prędkości 95 km/h.

W Rumpler Tropfenwagen po raz pierwszy wykorzystano wyginaną szybę przednią.

Tropfenwagen nie okazał się dużym rynkowym sukcesem. Do 1925 roku, kiedy to wstrzymano jego produkcję, zbudowano tylko około 100 samochodów. Większość aut Rumpler Tropfenwagen służyła w Berlinie jako taksówki. Reżyser Fritz Lang użył dużą liczbę tych samochodów jako rekwizyty w swoim futurystycznym filmie Metropolis (1927).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: