Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Rowerowe wojsko Hitlera (II wś)

2016-05-25 Rowerowe wojsko Hitlera (II wś)

Do dziś masowo wykorzystywane w mediach migawki z propagandowych (!) niemieckich kronik filmowych najczęściej pokazują zmechanizowane wojsko Hitlera. Tymczasem istniały także wojska konne i hitlerowscy cykliści.


W 1936 Wehrmacht utworzył doświadczalny oddział piechoty wyposażony w rowery w ramach 1 korpusu armijnego w Królewcu, w óczesnych Prusach Wschodnich (niem. Königsberg, obecnie Kaliningrad w rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim).


Okładka gazety Neue illustrierte Zeitung

Po rozpoczęciu 2 wojny światowej kolarze, bo tak sie nazywali żołnierze poruszający się rowerem, służyli w oddziałach piechoty, zwiadu i spadochronowych.


Zrzucany z samolotu składany rower dla żołnierza niemieckich wojsk powietrznodesantowych


Zrzucana składana przyczepka rowerowa do transportu amunicji i wyposażenia (grafika: IFEM AT)

Rowery dla wojska produkowali takie zakłady jak Steirische Fahrradwerke "Junior", Assmann, Express, Brennabor, Opel, Adler czy NSU Fahrräder.

W okupowanej Polsce wytwarzane były w Radomiu, w fabryce produkującej także legendarne polskie pistolety Vis. Fabryka ta znajdowała się pod zarządem firmy Steyr-Daimler-Puch.

Postępująca motoryzacja wojsk niemieckich spowodowała, że większość jednostek rowerowych została rozwiązana.


Oddziały Wehrmachtu podczas marszu na Łotwę latem 1941 roku (grafika: Bundesarchiv (CC))

Dopiero wraz z coraz większymi brakami paliwa w okresie 1944/45 Niemcy wrócili ponownie w niektórych jednostach i związkach do rowerów, przede wszystkim w Volkssturmie. Volkssturm było formacją o charakterze pospolitego ruszenia. Rowery Volkssturm miały często 2 uchwyty do pancerzownic Panzerfaust używanych do niszczenia czołgów wroga.


Popis zwinności niemieckiego rowerzysty

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: