Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Pulsar - pierwszy elektroniczny zegarek cyfrowy (1972)

2015-05-02 Pulsar - pierwszy elektroniczny zegarek cyfrowy (1972)

Wyposażony w wyświetlacz diodowy LED Pulsar to pierwszy produkowany seryjnie zegarek elektroniczny.

Wprowadzony na rynek w 1972 roku pierwszy seryjnie produkowany przez firmę Hamilton Watch Company model zegarka Pusar (oznaczony jako Hamilton Pulsar P2 2900 LED) wyposażony był w wyświetlacz LED na którym emitowane były czerwone cyfry.


Zegarek Pulsar wszedł na rynek jesienią 1972 roku

Pojawianie się Pulsara na rynku zapoczątkowało rewolucję w zegarkach ręcznych i pojawienie z czasem się dziesiątków producentów zegarków elektronicznych.


Zegarek Pulsar wystąpił w filmie o Jamesie Bondzie "Żyj i pozwól umrzeć

Koncepcja zegarka zrodziła się w głowie szefa marki Pulsar w firmie Hamilton, kiedy to firma ta wykonała futurystycznie wyglądający zegar do filmu science-fiction "2001: Odyseja Kosmiczna".

Zegarek Pulsar do odmierzania czasu zegarek wykorzystywały drgający kryształ kwarcu. Jego drgania były zliczane przez cyfrowy układ elektroniczny zegarka i pokazywane jako aktualny czas na wyświetlaczu jako cyfry (stąd nazwa cyfrowy). Wyświetlacz stanowiły czerwone diody LED.

Zegarek wyposażony został w dwa przyciski po bokach obudowy. Naciśnięcie jednego z nich wyświetlało czas, drugi to zaś aktualna data.

Zasilanie elektroniki zegarka zapewniane było przez 2 baterie srebrowo-cynkowe (Ag-Zn). Baterie takie produkuje masowo się od początku lat 60. XX i do dziś używa do zasilania zegarków elektronicznych, aparatów słuchowych i podobnych małych urządzeń elektronicznych.

Baterie zapewniały działanie zegarka przez rok (przy 25 odczytach czasu dziennie). Można było je wymieniać. Gwarancja producenta na zegarek wynosiła 3 lata, żywotność określana była na 50 lat.

Zegarek Pulsar wystąpił w filmie "Żyj i pozwól umrzeć" (1973, Live and Let Die) z serii Jamesa Bonda. Nosił go tam grający agenta 007 aktor Roger Moore. Dosyć dokładnie zaprezentował on tam koncepcję i działania zegarka.


Zegarek Pulsar na ręku agenta 007

Z czasem ekrany LED zostały zastąpione przez wyświetlacze LCD oraz dodawano nowe funkcje.

Od 1979 roku marka Pulsar została przejęta przez japońską firmę Seiko.

Ze względu na pierwszeństwo Pulsar jest najbardziej znanym i poszukiwanym zegarkiem elektronicznym. Używane pierwsze modele kosztują obecnie około kilkaset dolarów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: