Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Prospero - brytyjska archeologia kosmiczna

2015-12-19 Prospero - brytyjska archeologia kosmiczna

Na zbliżającą się 40 rocznicę wystrzelenia pierwszego brytyjskiego sztucznego satelity Prospero przeszukano strychy i archiwa w poszukiwaniu jego zaginionych kodów komunikacyjnych. Cel? Nawiązanie kontaktu z zapomnianym satelitą po 4 dekadach.


W październiku 1971 roku brytyjska rakieta Black Arrow wystartowała z brytyjskim satelitą Prospero z nieistniejącego już kosmodromu Woomera w Australii

Prospero był pierwszym stricte brytyjskim sztucznym satelitą Ziemi. Choć wcześniej (1962) wyniesiono na orbitę satelitę Ariel 1 to jednak obiekt ten jednak powstał w wyniku współpracy między USA i UK. Dzięki Prospero Wielka Brytania jako 6 kraj na świecie przystąpiła do kosmicznego klubu. Prospero był pierwszym i zarazem ostatnim brytyjskim sztucznym satelitą wyniesionym za pomocą brytyjskiej rakiety nośnej z kosmodromu. Zatem było to w czasach, gdy jeszcze Wielka Brytania miała szansę stać się kosmicznym mocarstwem zdolnym do wynoszenia własnymi rakietami (dziś potrafi to zaledwie kilkanaście krajów).


Makietę pierwszego sztucznego brytyjskiego satelity Prospero oraz rakietę nośną Black Arrow (ostatnie niewystrzelona została zachowana) zobaczyć można w Muzeum Nauki w Londynie (grafika: Science Museum)

Mającego masę 66 kg Prospero zaprojektowano głównie do przetestowania podstawowych systemów wymaganych do działania satelitów na orbicie. Dodatkowo na pokładzie miał sprzęt do badań nad mikrometeorytami. Działał na orbicie do 1973 roku.

W 40 rocznicę umieszczenia satelity Prospero na orbicie grupa londyńskich studentów z University College London próbowała ponowić z nim kontakt. Pierwotnie możliwość ponownego kontaktu z satelitą wydawała się niemożliwa ponieważ.... po tylu latach zaginęły kody używane do komunikacji. Jednakże byli pracownicy zaangażowani w projekt Prospero przeszukali swoje stare papiery na strychach oraz materiały w bibliotekach. Kody komunikacyjne z satelitą udało się odnaleźć dosłownie na kawałku kartki w archiwum. Na podstawie oryginalnej dokumentacji "odtworzono" naziemny sprzęt do kontaktu radiowego (pierwotna stacja kontroli naziemnej w Lasham w Hampshire została bowiem rozebrana).

Mimo problemów studentom udało się zarejestrować pewne sygnały z kierunku przelatującego satelity.


Silniki rakiety nośnej (grafika: Science Museum)

Mierząca 12,87 m wysokości trzystopniowa brytyjska rakieta nośna Black Arrow startowała 4 razy (1969-1971). Potem program własnej rakiety został skreślony z powodów kosztów. Ala dla Brytyjczyków wynoszenie ładunków przez NASA było tańsze. Do dnia dzisiejszego Wielka Brytania nie ma własnej rakiety nośnej. I musi korzystać z rakiet innych państw.

Przewiduje się, że Prospero zostanie na orbicie jeszcze przez cały XXI wiek.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: