Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Powojenny Londyn w kolorze (1949)

2018-04-05 Powojenny Londyn w kolorze (1949)

Niezwykłe zdjęcia Londynu w kolorze kilka lat po wojnie.

Piccadilly Circus w kierunku Shaftesbury Avenue (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Piccadilly Circus to plac i skrzyżowanie głównych ulic w sercu West Endu, dzielnicy znanej z rozrywki i biznesowego Soho w centrum Londynu. Rozpoznawalna jest na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym (wówczas neonom), które obecne są w tym miejscu od ponad wieku.

Piccadilly Circus w kierunku Shaftesbury Avenue - ciąg dalszy (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Shaftesbury Avenue z racji obecności teatrów nazywana jest Broadway'em Londynu.

Sloane Street (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Zdjęcie z Sloane Street ukazuje ludzi na londyńskim przystanku abutobusowym. Niektóre z elementów wyposażenia ulicy noszą jeszcze czarno-białe pasy, prawdopodobnie pozostały po okresie wojennego zaciemnienia (ochrona przed nalotami). Londyńczycy noszą typowe dla zimowego poranka, ale przeważnie wysokiej klasy, ubrania - w tym futra, czapki dla wszystkich, spódnice i sukienki dla pań i dziewcząt. Chłopiec w kolejce na przystanku ma na sobie szorty. Normalnym było ich noszenie przez cały rok. Dżentelmen z przodu kolejki zdjął jedną rękawiczkę i ukrywa za plecami zapalonego papierosa.

Aldford Street (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Aldford Street to kameralna, nadal dziś dosyć spokojna ulica w centrum Londynu.

Zdjęcia wykonał Chalmers Butterfield na kliszy fotograficznej Kodachrome firmy Kodak. Dostępny od 1935 roku Kodachrome był pierwszą kolorową kliszą fotograficzną z naturalnym odzwierciedleniem kolorów. Dawał ostre, wyrażne fotografie z żywymi barwami. Używany był przez profesjonalnych fotografów oraz wymagających amatorów. Produkowany był aż do 2009 roku.

Szkoda, że kolekcja Butterfielda obejmuje tylko kilka zdjęć z Londynu...

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: