Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Powojenny Londyn w kolorze (1949)

2018-04-05 Powojenny Londyn w kolorze (1949)

Niezwykłe zdjęcia Londynu w kolorze kilka lat po wojnie.

Piccadilly Circus w kierunku Shaftesbury Avenue (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Piccadilly Circus to plac i skrzyżowanie głównych ulic w sercu West Endu, dzielnicy znanej z rozrywki i biznesowego Soho w centrum Londynu. Rozpoznawalna jest na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym (wówczas neonom), które obecne są w tym miejscu od ponad wieku.

Piccadilly Circus w kierunku Shaftesbury Avenue - ciąg dalszy (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Shaftesbury Avenue z racji obecności teatrów nazywana jest Broadway'em Londynu.

Sloane Street (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Zdjęcie z Sloane Street ukazuje ludzi na londyńskim przystanku abutobusowym. Niektóre z elementów wyposażenia ulicy noszą jeszcze czarno-białe pasy, prawdopodobnie pozostały po okresie wojennego zaciemnienia (ochrona przed nalotami). Londyńczycy noszą typowe dla zimowego poranka, ale przeważnie wysokiej klasy, ubrania - w tym futra, czapki dla wszystkich, spódnice i sukienki dla pań i dziewcząt. Chłopiec w kolejce na przystanku ma na sobie szorty. Normalnym było ich noszenie przez cały rok. Dżentelmen z przodu kolejki zdjął jedną rękawiczkę i ukrywa za plecami zapalonego papierosa.

Aldford Street (grafika: Chalmers Butterfield (CC))

Aldford Street to kameralna, nadal dziś dosyć spokojna ulica w centrum Londynu.

Zdjęcia wykonał Chalmers Butterfield na kliszy fotograficznej Kodachrome firmy Kodak. Dostępny od 1935 roku Kodachrome był pierwszą kolorową kliszą fotograficzną z naturalnym odzwierciedleniem kolorów. Dawał ostre, wyrażne fotografie z żywymi barwami. Używany był przez profesjonalnych fotografów oraz wymagających amatorów. Produkowany był aż do 2009 roku.

Szkoda, że kolekcja Butterfielda obejmuje tylko kilka zdjęć z Londynu...


Nie przegap kolejnych fascynujących nowości z przeszłości. Zapisz się do naszego profilu Facebook lub Twitter! Nie blokując, widząc oraz reagując na nienatarczywe reklamy wspierasz rozwój strony. Dzięki temu będziesz miał zawsze darmowy dostęp do serwisu. Możesz go także wesprzec współtworząc go lub kupując dla siebie lub firmy pasującą domenę przez Domenklatura.pl

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: