Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Ponad 200 km/h na lądzie dzięki sile wiatru (2009)

2015-05-02 Ponad 200 km/h na lądzie dzięki sile wiatru (2009)

Ecotricity Greenbird to pierwszy pojazd lądowy, który przekroczył granicę 200 km/h będąc napędzany wiatrem.


Ecotricity Greenbird podczas bicia rekordu (grafika: Peter Lyons)

Nąpędzany wiatrem pojazd Ecotricity Greenbird osiągnał prędkość 203,1 km/h (126,2 mil na godzinę).


Ecotricity Greenbird (grafika: Peter Lyons)

Było to 26 marca 2009 roku na wyschniętym jeziorze Ivanpah Lake w USA (Kalifornia, 40 mil na południe od Las Vegas). Za jego sterami siedział brytyjski inżynier Richard Jenkins.


Ecotricity Greenbird (grafika: Peter Lyons)

Ecotricity Greenbird to jacht lądowy. Jego żagel stanowi płat nośny, taki jak w samolotach. Na wietrze generuje on siłę nośną wykorzystywaną do poruszania pojadem w przód. Wykorzystania płatu umożliwia osiąganie prędkości większych niż prędkość wiatru. Według konstruktora pozwala ona na osiągnięcie od 3 do 5 większych prędkości niż prędkość wiatru.


Ecotricity Greenbird (grafika: Peter Lyons)

Niemal cały pojazd został wykonany z tworzyw sztucznych, przeważnie z włókna węglowego. Jedynymi metalowymi częściami są koło i łożyska żagla. Cały jacht lądowy waży około 600 kg.


Ecotricity Greenbird (grafika: Peter Lyons)

Greenbird jest piątym pojazdem który Jenkins zbudował do pobicia rekordu. Poprzedni rekord prędkości na lądzie pojazdy napędzanego wiatrem wynosił 187,7 km/h (116,7 mil na godzinę) i pochodził z 1999 roku.


Relacja video z bicia rekordu

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: