Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Ponad 100 km/h w samochodzie elektrycznym (1899)

2015-05-02 Ponad 100 km/h w samochodzie elektrycznym (1899)

La Jamais Contente (z franc. Zawsze Niezadowolony) to pierwszy samochód, który przekroczył 100 km/h. Był on napędzany... prądem.


Camille Jenatzy w elekroaucie La Jamais Contente

Bolid w kształcie torpedy skonstruował i zbudował Camille Jenatzy, belgijski inżynier i kierowca wyścigowy. Kierowca nazywany był "Czerwonym Diabłem" nie tylko ze względu na urodę, lecz również z uwagi na brutalny sposób prowadzenia aut. Swoje auto nazwał on Zawsze Niezadowolonym ze względu na to, że nigdy nie był on zadowolony z osiągów bolidu.

Karoseria rekordowego auta wykonana została z lekkiego aluminiowego stopu. Pod obudową znajdowały się dwa silniki elektryczne mocy 25 kW, które napędzane były z akumulatorów (200 voltów, 125 amperów). Na kołach szprychowych zamontowane były 65 mm opony firmy Michelin o średnicy 55 cm. Auto ważyło 1450 kg.


Replika rekordowego auta

29 kwietnia 1899 roku pod Paryżem Camille Jenatzy osiągnął na swoim aucie prędkość 105,8 km/h. Jako pierwszy człowiek przekroczył 100 km/h w samochodzie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: