Retronauta.pl |
||
Nowości Retronauta |
Retronauta.pl > Polskę zbudowano na niewolnictwie (X-XIII w) 2017-03-11 Polskę zbudowano na niewolnictwie (X-XIII w)Piastowską Polskę zbudowano na niewolnictwie i sprzedaży własnych mieszkańców - m.in. Arabom.
Każde państwo to monopol. Monopol terytorialny. Jak każdy monopol dąży do jak największego zysku oraz rozmiaru. Nie zważając często na nic. Dziś w państwowych szkołach na obligatoryjnych lekcjach historii Polski nie mówi się ani słowa o tym, że państwo Polskie powstało na niewolnictwie. Niewolnictwie właściwie własnych obywateli - to oni je budowali, to oni stanowili żywy towar pierwszych Piastów. Sprzedawany był kto zdrów i żyw. Dosłownie. Bowiem tylko sprzedaż silnych i sprawnych dawała sute wynagrodzenie.
Znany kronikarz Ibrahim ibn Jakub, który zostawił po sobie relacje z podróży do krajów słowiańskich, był pierwszym, który informował o istnieniu Mieszka I i jego państwa. Kupiec ten najprawdopodobniej zajmował się handlem... niewolnikami. I nie ma w tym nic dziwnego - przodkowie Polaków byli sprzedawani Arabom. Tak powstawała piastowska Polska.
Świat arabski przodował wówczas gospodarczo. Za żywy towar płacono dirhemami. To te srebrne monety, obok złotych dinarów oraz miedzianych filsów, od VII wieku są najważniejszymi monetami w świecie arabskim. Rozpoczęty w VIII wieku napływ arabskich srebrnych monet do Europy ma swój szczyt w IX i X wieku. Na ziemiach państwa piastowskiego przypada on na X wiek. Te 2 stulecia to jednocześnie, nieprzypadkowo, szczytowy okres rozwoju handlu niewolnikami w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Stąd tyle znalezisk starych monet arabskich w Polsce (około 1 tys. skarbów z nimi).
Cennik niewolników słowiańskich z XI wieku:
Handel niewolnikami Piastów z Arabami, stał się jednym z głównych źródeł dochodów piastowskiej Polski. A ta miała wydatki - jak utrzymanie wojska do terytorialnej ekspansji. Zatem do Pragi, Magdeburga i kilkunastu innych miast będących ośrodkami handlu niewolnikami przybywali kupcy, skąd wywozili tysiące niewolników do Bizancjum i krajów arabskich. Handlowano tam także solą, futrami, bursztynem, biżuterią i płótnami. Liczba słowiańskich niewolników - także z państwa Mieszka - u Arabów była tak duża, że w języku arabskim nazwą etniczną Słowianie (Siqlab) zaczęto nazywać niewolników. Piastowie zajmując nowe sąsiednie tereny, dziś w ramach Polski, zajmowali także ich mieszkańców. Część stawała się niewolnymi, niewolnikami pracującymi w wsiach lub podgrodziach na rzecz państwowego władcy. Część była sprzedawana na targach niewolników. Dla przykładu Wielkopolska trzebiona była przez Piastów nie tylko z puszczy (do dziś jeden z największych w Polsce terenów bez dużych kompleksów leśnych), ale także z podbijanych mieszkańców. Bolesław Krzywousty zajmując Pomorze Zachodnie stał się właścicielem około 8 tys. rodzin, co stanowi 50-70 tys. ludzi.
Władca, czyli właściciel niewolnika, mógł go zabić i nie ponosił za to żadnej kary. Jeśli ktoś zamordował niewolnika, płacił odszkodowanie jak za uszkodzenie lub kradzież mienia. Z prawnego punktu widzenia niewolnicy nie byli ludźmi, a rzeczami. Około XII i XIII wieku niewolnictwo w Polsce zostało zastąpione przez feudalne poddaństwo, polegające na przymusowej pracy, danin chłopów na rzecz pana. Chłopi wliczani byli do stanu inwentarza żywego swojego pana i traktowani podobnie jak bydło czy konie. Przez stulecia nadal byli przedmiotem kupna i sprzedaży. Na podstawie wykładów i materiałów: prof. Henryka Samsonowicza, prof. Przemysława Urbańczyka, dr Kacpra Pobłockiego, Instytutu Archeologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej WsparcieWesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.
| |
|