Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Pogrzeb Stalina w kolorze  (1953)

2017-03-11 Pogrzeb Stalina w kolorze  (1953)

Po kilkudziesięciu latach odnaleziono unikalny kolorowy film nagrany przez ambasadę USA pokazujący pogrzeb Stalina.

1 marca 1953, po nocy którą spędził na samotnym piciu alkoholu w swojej daczy w Kuncewie pod Moskwą, Stalin dostał wylewu krwi do mózgu. Ze strachu ochroniarze bali się wejść do gabinetu i nikt tyranowi nie pomógł. Drzwi otworzono dopiero po kilku godzinach, kiedy przybyli członkowie partii. Leżał on w kałuży swoich wymiocin i moczu. Szef sowieckiej tajnej policji Beria stwierdził, że tyran... śpi pijany. Dopiero następnego dnia na miejsce przybyli lekarze, ale było już za późno. Stalin umarł rankiem 5 marca 1953 roku.


Stalin i Mołotow w 1944 roku z godłem Polski

Pogrzeb Stalina odbył się rano 9 marca. Na pogrzeb nie zostali wpuszczeni cywile. Dlatego na filmie ulice są opustoszałe. Widać żołnierzy (było ich w sumie 4 tys.) w długich płaszczach formujących długą kolumnę transportującą ciało Stalina na Plac Czerowny. W zbliżeniu widać zawiniętą w czerwień trumnę. Na trumnie jest wojskowa czapka Stalina i prawdopodobnie okienko przez które widać jego twarz. Trumna była ciągnięta przez zaprzeg konny. Według świadków przez głośniki uliczne grano marsz żałobny Chopina (na filmie brakuje dźwięku).


Stalin odpowiedzialny był za śmierć kilkudziesięciu milionów osób, w tym także Polaków

Na Placu Czerownym przed Mauzoleum Lenina odbyły się przemówienia kierownictwa Polibiura. Zabalsamowane ciało Stalina potem zostało złożone w tymże mauzoleum obok ciała Lenina.

Film nagrał Martin Manhoff, major amerykańskiej armii z okna ambasady USA w Moskwie. Wtedy jeszcze amerykańska ambasada znajdowała się w budynku z doskonałym widokiem na pobliskie mury Kremla.

Film Manhoffa jest unikalny. Większość, o ile nie wszystkie, kroniki filmowe - także te używane na Zachodzie - korzystały z radzieckiego materiału filmowego. Prawdopodobnie film nagrano po to, aby wywiad amerykański mógł się zorientować po uczestnikach, kto może zostać następcą Stalina. W autach znajdowali się m.in. Chruszczow, szef tajnej policji Beria czy minister spraw zagranicznych Mołotow.

Rok po nagraniu filmu Manhoff z 3 innymi dyplomatami został wydalony z ZSRR za "nadużycie gościnności okazanej przez Rosję".

Film znaleziono w pudełku po śmierci Manhoffa w jego domu w Seattle (USA).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: