Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Plastikowy dom przyszłości według Monsanto (1957)

2015-12-05 Plastikowy dom przyszłości według Monsanto (1957)

W 1957 roku firma Monsanto pokazała swoją wizję jak ludzie będą mieszkać w przyszłości.


Dom przyszłości według firmy Monsanto (grafika: Walt Disney Company)

Motywem przewodnim wizji były tworzywa sztuczne. Domownicy mieli być wręcz otoczeni przez plastikowe przedmioty. Dom przyszłości duże liczba udogodnień. Były to m.in. kuchenki mikrofalowe, ultradźwiękowa zmywarka do naczyń (naczynia wykonane były oczywiście z tworzyw sztucznych), "zimne strefy" mające zastąpić lodówki i zamrażarki (ze specjalną strefą dla napromieniowanej żywności) i ściemniane lampy sufitowe.

Dom został zbudowany przez firmę Monsanto (wówczas jeszcze producenta tworzyw sztucznych) z włókna szklanego. W pracach projektowych oraz wykonaniu udział prawy Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Walt Disney Imagineering.

Szkoda, że ten koncepcyjny dom Monsanto nie przetrwał do naszych czasów. Pokazywany o był w Disneylandzie w Kalifornii od 1957 do 1967 roku, kiedy postanowiono do rozebrać. Budynek był tak wytrzymały, że pracownicy budowlani nie mogli go zburzyć masywną kulą do rozbiórek. Zawiodły także piły łańcuchowe i młot pneumatyczny. Budynek został ostatecznie połamany na mniejsze części za pomocą łańcuchów. Kompozytowa konstrukcja była tak mocna, że półcalowe stalowe śruby służące do mocowania go do fundamentu puszczały szybciej niż panele.

Firma Monsanto już dziś nie zajmuje się produkcją tworzyw sztucznych. Znana jest bardziej ze swojej działalności w rolnictwie (biotechnologia i chemia rolnicza).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: