Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Pierwszy elektroniczny alkomat (1974)

2017-12-08 Pierwszy elektroniczny alkomat (1974)

W 1974 roku powstał Lion Alcolmeter - pierwszy elektroniczny alkomat.


Twórca Thomas Parry Jones ze swoim elektronicznym alkomatem (grafika: Lion Laboratories)

Lion Alcolmeter o wielkości paczki papierosów jest protoplastą używanych dziś elektronicznych alkomatów.

Mówiący po walijsku Thomas Parry Jones (1935-2013), twórca pierwszego elektronicznego alkomatu, urodził się jako syn rolnika. Z wykształcenia został chemikiem. W 1967 roku Parry Jones oraz William Ducie (inżynier-elektryk) w garażu w Cardiff założyli firmę Lion Laboratories.

Ich pierwszym produktem były szklane rurki wypełnione odczynnikiem chemicznym reagującym na alkohol w wydychanym powietrzu. Taki chemiczny tester alkoholowy nie zadowalał jednak właścicieli firmy. Zmieniając barwę z żółtego na zielony wskazywał on bowiem tylko, że kierowca był powyżej pewnego poziomu spożycia. Dokłady poziom upojenia określany był dopiero badaniami krwii lub moczu na komendzie policji.

W owym czasie oprócz tradycyjnego dmuchania w balonik (alkomat chemiczny) wciąż oceniano jeszcze stan upojenia na "na oko". Jak? Kierowca musiał przespacerować się po wzdłuż prostej linii, klarownie odpowiadać na zadawane pytania, trafić palcem we własny nos itp.

Ale wróćmy do pierwszego elektronicznego alkomatu Alcolmeter. Powstał w 1974 roku. Po wielu testach, w 1979 roku, brytyjska policja zatwierdziła urządzenie. W kolejnych latach następcy tego modelu mogły stanowić niezbity dowód w sądzie. Sensor elektrochemiczny bowiem jest bardzo precyzyjny i wrażliwy na najmniejsze ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednocześnie czujnik taki jest niewrażliwy na próby oszustwa oraz substancje endogenne, wydzielane przez ludzki organizm (przy niektórych chorobach jak np. cukrzyca).

Jak działa alkomat elektroniczny? Zamiast przez chemiczne kryształy alkohol w wydychanym powietrzu wychytywany jest przez mały czujnik elektrochemiczny. Na podstawie dostarczonych danych z sensora układ elektroniczny oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a następnie pokazuje go na wyświetlaczu alkomatu. Takie alkomaty elektronicze są bardzo proste w użyciu oraz szybkie.

"Wynalezienie urządzenia było prostą sprawą. Jednakże produkcja, jego rozwój i oraz sprzedaż to były dopiero wyzwania." - powiedział Parry Jones.

Pierwszy elektroniczny alkomat uhonorowany został wielona nagródami - m.in. w 1980 roku otrzymał najwyższą nagrodę królowy brytyjskiej dla biznesu.

W 1991 roku firma Lion Laboratories została sprzedana dla amerykańskiego koncernu technologicnego MPD. Istnieje do dziś zatrudniając kilkadziesiąt osób. Do tej pory sprzedała ponad pół miliona alkomatów do ponad 100 krajów na świecie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: