Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Pierwsze zdjęcie ludzi (1838)

2018-04-29 Pierwsze zdjęcie ludzi (1838)

Najstarsze zdjęcie ludzi na świecie wykonane zostało poniekąd przypadkiem w Paryżu w 1838 roku.


Pierwsze zdjęcie Paryża oraz ludzi

Do wykonania fotografii użyta została dagerotypia. To pierwszy praktyczny proces fotograficzny. Opracowali go Joseph Niepce oraz Louis Daguerre, od którego to nazwiska pochodzi nazwa techniki.

Na fotografii (dagerotypie) sam Daguerre uwiecznił paryską ulicę. To Boulevard du Temple widziana z Placu Republiki, jednego z głównych placów w Paryża. Na tą obsadzoną po obu stronach drzewami modną ulicę ściągły tłumy liczne teatry oraz kawiarnie.

Jako, że proces naświetlania trwał aż kilka-kilknaście minut ulica na zdjęciu wydaje się być pusta. Przechodnie, z racji ruchu, nie zostali na niej uwiecznieni. Oprócz 2 osób. Są to właśnie pierwsi ludzie uwiecznieni na zdjęciu w historii.

Widoczne są dwie sylwetki. To mężczyzna i pucybut siedzący na skraju chodnika. To właśnie zatrzymanie się przechodnia i kilkuminutowe stanie przy czyszczeniu buta spodowowało przypadkowe utrwalenie obu postaci.

Boulevard du Temple była to ulica rozrywkowej dzielnicy największego miasta kontynentalnej Europy. Działające na niej teatry były prywatne, powstały w nich takie gatunki jak melodramat czy też pantonima. Działy tutaj teatry bulwarowe prezentujące repertuar o lekkim charakterze jak komedie, farsy oraz romanse. Sztuki te wywarły wpływ na twórczość teatralną polskich romantyków jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy też Zygmunt Krasiński. Popisywali się tutaj akrobaci, odbywały się pokazy ognii sztucznych.

Rok po wykonaniu tego zdjęcia dagerotypia dostępna była już komercyjnie. Do Polski pod zaborami technika ta dotarła już w 1840 roku. Wykorzystywana było głównie do tworzenia portretów. Dominowała do lat 50. XIX, kiedy wyparły ją inne techniki fotograficzne.

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości:

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: