Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Pierwsze słowa z kosmosu były świątecznymi życzeniami (1958)

2015-12-16 Pierwsze słowa z kosmosu były świątecznymi życzeniami (1958)

Pierwsze słowa transmitowane z kosmosu to pokojowe bożonarodzeniowe życzenia amerykańskiego prezydenta Eisenhowera. Wyniesione zostały na orbitę na szczycie pocisku międzykontynentalnego.

W 1958 roku, czyli rok po umieszczeniu przez Rosjan pierwszego satelity Sputnik, amerykański sztuczny satelita SCORE przekazał po raz pierwszy z orbity na Ziemię ludzki głos.


Ważący 68 kg satelita wyniesiony został na szczycie międzykontynentalnego pocisku Atlas B. Był to pierwszy start tej rakiety udowadniający, że jest ona w stanie przenieść ładunek jądrowy na wymaganą odległość. (grafika: NASA)

"Mówi Prezydent Stanów Zjednoczonych. Dzięki niesamowitemu postępowi nauki, mój głos dociera do was z satelity krążącego w przestrzeni kosmicznej. Moje przesłanie jest proste: poprzez to niezwykłe medium przekazuję Wam i całej ludzkości amerykańskie życzenie o pokoju na Ziemi i pomyślności dla wszystkich ludzi. " - brzmiały pierwsze w historii ludzkie słowa nadane z kosmosu wypowiedziane przez amerykańskiego prezydenta Dwighta Eisenhowera.


Nagrane życzenia Eisenhowera (This is the President of the United States speaking. Through the marvels of scientific advance, my voice is coming to you from a satellite circling in outer space. My message is a simple one: Through this unique means I convey to you and to all mankind, America's wish for peace on Earth and goodwill toward men everywhere.)

Nadajnik amerykańskiego satelity pracował na częstotliwości radiowej 108 MHz. Dzięki temu nadawany z satelity głos można było odebrać w zwykłym odbiorniku radiowym na całym świecie (w chwili jego przelotu "nad głową").

Sztuczny satelita SCORE został wyniesiony na orbitę wokołoziemską 18 grudnia 1958 roku na pokładzie rakiety Atlas. Był to pierwszy lot tej rakiety mającej służyć do przenoszenia ładunków jądrowych (rakiety rodziny Atlas są używane do dziś). W dzień startu rakiety Eisenhower miał w Białym Domu m.in delegację z Polski. Był wśród nich polski ambasador Romuald Spasowski. Po otrzymaniu informacji o udanym starcie Eisenhower przerwał kolację i przedstawił projekt opinii publicznej.

Głównym celem satelity SCORE było przetestowanie systemu telekomunikacyjnego - otrzymywania sygnału z Ziemi i retransmisji go z powrotem na Ziemię. Wysyłany sygnał był nagrywany na umieszczonych na satelicie 4 magnetofonach. Na sygnał z Ziemi był on następnie odtwarzany i emitowany.

Przetestowane systemy retransmisji używane były i są w satelitach szpiegowskich. Satelity takie krążąc po orbicie wokołoziemskiej przelatując nad szpiegowanym terenem rejestrują obrazy i dane wywiadowcze na nośniku (wówczas magnetycznym), aby potem je retransmitować przy przelocie nad naziemną stacją odbiorczą.

Baterie satelity SCORE umożliwiły jego działanie przez 12 dni (wówczas jeszcze nie zasilano satelitów ogniwami słonecznymi). Satelita spłonął w atmosferze 21 stycznia 1959 roku kończąc swój żywot.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: