Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Papierowy Street View

2017-02-04 Papierowy Street View

Zanim powstała usługa internetowa Google Street View istniały podobne widoki ulic na papierze.

W latach 50. XX wieku Yoshikazu Suzuki wykonał ciągłą panoramę Ginza, do dziś jednej z najbardziej luksusowych ulic w Tokio.

Ciągła panorama została uzyskana z ponad 200 zdjęć wykonanych z poziomu ulicy zimą 1953 oraz wiosną 1954 roku. Wykonując kolejne zdjęcia autor musiał mieć pewność, że warunki oświetlenia i pogody są podobne do siebie. Tylko tak mogła zostać zachowana spójność całej mozaiki, która opublikowana została jako papierowa książka.


Zdjęcie kilku kilometrów bulwaru w Los Angeles w formie rozkładanej książeczki (grafika: Art Gallery Rd)

W latach 60. XX wieku amerykański artysta Ed Ruscha zamontował zaś aparat fotograficzny na tyle swojego pickupa i jadąc wykonał ciągłe zdjęcie wzdłuż 4 km odcinka ulicy Sunset Strip.


Zdjęcie Ruscha rozkłada się jak akordeon

Sunset Strip to kilkukilometrowy najbardziej rozpoznawalny odcinek ulicy Sunset Boulevard, ikony Hollywood w Los Angeles.

W 1966 roku wykonane tak zdjęcie zostało opublikowane jako "Everything Building on the Sunset Strip" (pol. Wszystkie budowle na Sunset Strip). Rozciągana książka zawiera zdjęcia wzdłuż dwóch stron bulwaru.


Ed Ruscha wykonał ciągły widok także innej arterii Hollywood Boulevard - porównanie ujęć z 1972 i 2002 roku

W 2007 roku mająca swoją siedzibę w Kalifornii spółka Google udostępniła usługę internetową Google Street View, która początkowo obejmowała tylko ulice pięciu amerykańskich miast. Dzięki tej usłudze oraz internetowi usługa ciągłych zdjęć dotarła do miliardów ludzi na całym świecie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: