Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Panoramiczne zdjęcia lotnicze zniszczonego San Francisco (1906)

2015-02-21 Panoramiczne zdjęcia lotnicze zniszczonego San Francisco (1906)

Niezwykłe zdjęcia panoramiczne z lotu ptaka wykonane zaraz po trzęsieniu ziemi w San Francisco w 1906 roku.


Panorama zniszczonego trzęsieniem ziemi San Francisco (grafika: Library of Congress)

Trzęsienie ziemi w San Francisco z 1906 roku obok Huraganu Katrina (2005) i huraganu z 1900 roku uważane jest za jedną z najgorszych naturalnych katastrof w historii USA. Ocenia się, że w nim zginęło około 3 tys. osób. Bez dachu nad głową zostało 225-300 tys. osób.


(grafika: Library of Congress)

Trwające 65 sekund trzęsienie ziemi o sile niemal 8 stopni w skala Richtera w San Francisco miało miejsce o 5.12 nad ranem 18 kwietnia 1906 roku. Jego epicentrum miało miejsce niedaleko brzegu, zaledwie ok. 3 km od miasta.


(grafika: Library of Congress)

Niesamowite panoramy lotnicze pokazujące zniszczenia pochodzą z maja 1906 roku, 6 tygodniu po wystąpieniu trzęsienia. Wykonał je fotograf George R. Lawrence który wykonywał zdjęcia z latawców (wcześniej robił je także z pokładu bezzałogowego balonu na uwięzi).


(grafika: Library of Congress)

Do zdjęć w San Francisco wykorzystał on 22 kg aparat fotograficzny podwieszony pod 17 latawcami.


(grafika: Library of Congress)


Fotograf wykorzystywał takie aparaty (grafika: Library of Congress)

Na koniec warto wspomnieć, że w 2006 roku inny fotograf Ronald Klein zbudował replikę aparatu używanego przez Lawrence'a i wykonał nimi zdjęcia z tych samych lokalizacji (użył jednakże śmigłowca).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: