Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Operacja Credible Sport (1980)

2018-10-27 Operacja Credible Sport (1980)

Jedna z najbardziej niezwykłych misji odbicia zakładników wymagała posadzenia niemal 30 m transportowca na... 110 metrowym boisku piłkarskim.

4 listopada 1979 roku. Grupa kilkuset Irakijczyków atakuje i zajmuje ambasadę USA w Teheranie. Jako zakładników wzięto wszystkich przebywających w placówce dyplomatów i wojskowych.


Zajęcie amerykańskiej ambasady

Amerykanie postanawiają odbić swoich. W kwietniu 1980 roku, w ramach operacji Orli Szpon, wysłano amerykańskich komandosów na pokładzie śmigłowców i samolotów transportowych Herkules. Na drodze stanęła jednak nieoczekiwana burza piaskowa. 2 śmigłowce zabłądziły, 1 musiał lądować w wyniku zatkania przez piasek filtru powietrza. Jakby tego było mało, doszło do zderzenia się śmigłowca i płatowca. Zginęło 8 żołnierzy. Operacja zakończyła się wielką klęską. Także propagandową, bowiem porzucony sprzęt został przejęty przez Iran.


Wraki i porzucony sprzęt (grafika: U.S. Military (CC))

Opracowano nowy plan, na pozór szalony plan. Niemal 30 m Herkulesy miały wylądować na na... stadionie niedaleko ambasady amerykańskiej w Teheranie. Operacją nazwano Credible Sport.


Stadion w Teheranie

O ile Herkulesy konstrukcyjnie zaplanowano jako samoloty krótkiego lądowania i startu (STOL) to trzeba było zejść z 900 metrów producenta do zaledwie... 110 metrów długości boiska. Wymagało to znacznych modyfikacji konstrukcji tych średnich, 4 silnikowych turbośmigłowców o rozpiętości 40 metrów i masie własnej 38 ton. Trzy Herculesy zaopatrzone zostały w dodatkowe silniki rakietowe, aby móc wylądować na boisku. A potem z boiska móc wystartować. Z żołnierzami i zakładnikami na pokładzie.


Modyfikacje

Pęki rakiet umieszczone zostały na przodzie i tyle kadłuba.

Rozpoczęto testy systemu. 29 października 1980 roku na lotnisku w Duke Field jeden ze zmodyfikowanych Herkulesów pochodził do lądowania. Tak jak planowano przez przyziemieniem uruchomiono rakiety hamujące.

Hamujące silniki rakietowe uruchomiono zbyt wcześnie. Efekt? Pozbawiony prędkości i siły nośnej samolot bardzo twardo przyziemił na pasie. Oderwało się skrzydło wzniecając pożar, który spowodował spalenie się całego samolotu.

Na częście cała załoga ocalała.


Wypalony wrak Herkulesa (grafika: U.S. Military (CC))

Misja ratunkowa Credible Sport została porzucona po wyborach Ronalda Reagana na prezydenta w listopadzie 1980 roku. W styczniu 1981 roku, dzięki działaniom dyplomacji, zakładnicy zostali zwolnieni.


Powrót zakładników do USA (grafika: Don Koralewski, Department of Defense (CC))

Pozostałe dwa płatowce zostały pozbawione rakiet i przywrócone do normalnej służby.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: