Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Oldsmobile Pirate - niezwykły rekordowy automobil (1902)

2015-05-02 Oldsmobile Pirate - niezwykły rekordowy automobil (1902)

Pierwsze samochody miewały niezwykły wygląd. Wyścigowy Oldsmobile Pirate jest zdecydowanie jednym z najdziwniejszych automobili.


Oldsmobile Pirate

Kierowca automobilu, co niezwykłe, siedział na fotelu umieszczonym za tylną osią pojazdu. Dwa zbiorniki o zaostrzonych przodach dodawały mu charakterystycznego wyglądu. W jednym z nich znajdowało się paliwo, w drugim zaś woda do chłodnicy.

Automobil napędzany był przez jednotłokowy silnik spalinowy o pojemności 95 cali sześciennych (1474,83 cm3) i mocy 7 KM przy około 600 obrotach na minutę.

W 1903 roku podczas rywalizacji z innym autem na plaży w Florydzie w pobliżu Daytona osiągnął prędkości 87,5 km/h (54,37 mil na godzinę). Nie było to w tym czasie najszybsze auto, bowiem już w 1899 roku elektryczne auto La Jamais Contente osiągnęło ponad 100 km/h.

Konstruktorem samochodu był Amerykanin Ransom E. Olds, który w 1897 roku założył istniejącą po dziś dzień fabrykę samochodów Oldsmobile.


Wideo prezentujące jeżdżąca replikę samochodu

Warto wspomnieć, że w fabryce tej w latach 1901-1904 produkowano model Oldsmobile Curved Dash. Było to pierwsze auto na świecie produkowane na taśmie produkcyjnej (seryjnie). Produkcję pierwszego auta na taśmie często mylnie przypisuje się Henriemu Fordowi.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: