Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Niezwykłe rakiety Reinholda Tilinga (1928-1933)

2018-07-13 Niezwykłe rakiety Reinholda Tilinga (1928-1933)

Pomysłowe rakiety zaopatrzone w długie stateczniki, które rozkładały się w skrzydła. Służyć miały do transportu poczty.


Reinhold Tiling z jedną ze swoich niezwykłych rakiet pocztowych

Poczta rakietowa rozpalała umysły wynalazców długo przed Tilingiem i jego niezwykłymi rakietami pocztowymi. Pierwszą osobą która proponuje wykorzystanie rakiet i artylerii do transportu poczty jest niemiecki pisarz, poeta i oficer armii pruskiej Heinrich von Kleist. W 1810 roku myśli on o linii Berlin - Wrocław. Transport listu wystrzeliwanego z posterunku na posterunek miałby trwać wg. jego wyliczeń około pół dnia. Podczas I wojny światowej o poczcie rakietowej z oblężonego Przemyśla myśli Friedrich Schmiedl z Austrii. W latach 30. XX wieku już praktycznie nad rakietami pocztowymi pracuje na całym świecie kilkanaście osób (głównie w Niemczech, Austrii, Anglii i USA). Myśli się o ich zastosowaniu miedzy lądem i nadbrzeżnymi wyspami lub też w górach. Rozważano nawet rakietą linię pocztową między Francją i Wielką Brytanią, przez Kanał La Manche.


Projekt poczty rakietowej na niemieckich Wyspach Fryzyjskich

Urodzony w Bawarii w 1893 roku Reinhold Tiling to lotnik akrobatyczny i kontroler lotu na lotnisku w Osnabrück. W 1928 roku rozpoczął on prace nad rakietami na paliwo stałe. Rok później otrzymuje on finansowanie od niemieckiej marynarki wojennej na opracowanie rakiet do przerzucania lin między okrętami.


Pocztówka wysłana pocztą rakietową (grafika: Bundesarchiv (CC))

15 kwietnia 1931 roku w Osnabrück startuje jego pierwsza rakieta pocztowa. Na jej pokładzie znajdowało się kilka pocztówek. Z czasem rakiety Tilinga osiągają wysokość 7 kilometrów.

Konstruktor stawia na niezwykły sposób lądowania rakiety. Para długich stateczników rakiety w górnej fazie lotu rozkłada się w skrzydła. Rakieta staje się uskrzydloną rakietą, rakietoplanem.


Znaczek pocztowy z szybującą rakietą z ładunkiem pocztowym

Tiling organizuje publiczne prezentacje, które zainteresować mają wynalazkiem opinię publiczną oraz decydentów.


Jedna z nieudanych prób zakończonych eksplozją

Niestety rok później Reinhold Tiling ginie. W warsztacie, podczas napełniania silnika rakietowego prochem, w skutek przegrzania materiału pędnego dochodzi do eksplozji. Tiling, jego asystentka i mechanik, doznają ciężkich poparzeń. Tiling umiera następnego dnia.


Krótki dokument o konstruktorze i jego rakietach

Ceny podcztówek wysłanych rakietami Tilinga dochodzą dziś na aukcjach do 1,6 tys euro za sztukę.

Poczta rakietowa do tej pory nie wyszła z fazy prób rakieciarzy-hobbistów oraz filatelistów. Jednakże wraz z pojawieniem się tanich rakiet wielokrotnego użytku być może któregoś dnia możliwe stanie się dostarczanie przesyłek rakietą - nawet na drugi koniec świata.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: