Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > NASA badała... ciężarówki (lata 70. i 80. XX wieku)

2015-05-05 NASA badała... ciężarówki (lata 70. i 80. XX wieku)

Mało kto wie, że znana z lotów w kosmos amerykańska agencja kosmiczna NASA zajmowała się także ciężarówkami.


Program NASA o nazwie AeroTruck zajmował się ciężarówkami (grafika: NASA)

Od połowy lat 70. do początku lat 80. XX wieku inżynierowie NASA postanowili zejść trochę na ziemię i zajęli się bardziej przyziemnymi sprawami. Był to okres kryzysu naftowego kiedy to ceny paliw poszybowały do góry. Zainteresował ich opór aerodynamiczny stawiany przez samochody ciężarowe.

Na typowej ciężarówce i dostawczaku montowali oni różnego kształtu aerodynamiczne obudowy po czym mierzyli opór powietrza i spalenie (zużycie paliwa). Stosowali przy tym technologie używane do badania statków powietrznych w locie - na powierzchni samochodów zamontowali oni m.in. paski pokazujące opływ powietrza wokół karoserii.


Zajęto się także samochodami dostawczymi (grafika: NASA)

Badania wykazały, że samo zaokrąglenie rogów pojazdu w pionie z przodu i z tyłu pojazdu zmniejsza opór powietrza o 40%. Zmniejsza przy tym pojemność wewnętrzną pojazdu tylko o 1,3%.

Zaokrąglenie rogów pojazdu w pionie i poziomie zmniejsza opór powietrza o 54%. Utrata wnętrza wynosi wtedy tylko 3%.


(grafika: NASA)

Badano także dostawcze vany. Zaokrąglono je także, dodano z tyłu aerodynamiczny "ogon" oraz wprowadzono zmiany pod spodem. Rezultat? Dodatkowa redukcja oporu aerodynamicznego o 15%.


Aerodynamiczny "ogon" (grafika: NASA)

Dodatkowo inżynierowie umieścili wykonane z blachy owiewki nad kabiną pojazdu i z tyłu kabiny przez co zamknięto przestrzeń między nią a przyczepą.

Dzięki zaokrąglonym kantom i zakrytej przestrzeni między kabiną i naczepą przy prędkości 55 mil na godzinę (km/h) zużycie paliwa było niższe od 20 do 25%.

Jak twierdzi NASA zaproponowane zmiany zostały przyjęte wkrótce przez producentów ciężarówek.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: