Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Najstarsze zachowane zdjęcie lotnicze (1860)

2016-07-25 Najstarsze zachowane zdjęcie lotnicze (1860)

Najstarsze zdjęcie lotnicze na świecie jakie zachowało się do naszych czasów zostało wykonane z balonu w 1860 roku i przedstawia Boston.


Najstarsze zdjęcie lotnicze przestawia Boston w USA

Najstarsze zdjęcie lotnicze nazwane "Boston, as the eagle and the wild goose see it" (Boston, jak widzi je orzeł lub dzika gęś) wykonano z wysokości 630 metrów z lecącego balonu na ogrzane powietrze. Z balonu "Queen of the Air" amerykański fotograf James Wallace Black wykonał w sumie 8 ujęć na światłoczułych płytach, jednakże te prezentowane miało zadowalającą jakość.

Co ciekawe ten sam 1860 rok to czas, kiedy to pierwszy stan USA dokonał secesji, co doprowadziło do wojny secesyjnej. W wojnie tej armia Unii korzystała już z technologii zdjęć lotniczych.

Wiadomo, że dwa lata wcześniej, bo w 1858 roku francuski fotograf i baloniarz Gaspard-Félix Tournachon wykonał z zawieszonego na wysokości 80 m balonu na uwięzi zdjęcie lotnicze wsi Petit-Becetre. Niestety nie zachowało się ono do dzisiejszych czasów.

Pionierzy fotografii lotniczej wykorzystywali nie tylko balony, ale także latawce, rakiety (np. Alfred Nobel!) czy też... gołębie. Pierwsze zdjęcie lotnicze z samolotu zostało wykonane w 1909 roku. Wykonał je Wilbur Wright, jeden z dwóch braci wynalazców samolotu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: