Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Monstrualne strzelby punt gun (XIX/XX wiek)

2018-04-08 Monstrualne strzelby punt gun (XIX/XX wiek)

Ponad 5 m długości, kaliber lufy nawet ponad 50 mm, masa pocisku 0,5 kg. Do czego służyły te monstrualne strzelby?


Punt gun wygląda jak strzelba dla olbrzyma (grafika: Library of Congress)

Punt gun, czyli tłumacząc bardzo swobodnie z angielskiego łodziowa pukawka, to typ strzelby używany w XIX i na początku XX wieku do wręcz przemysłowego polowania. Polowanie odbywało się na ptactwo wodne takie jak kaczki.


Strzelba była tak duża, że nie trzymano jej w dłoniach tylko montowano lub opierano na łodzi (grafika: York Museums Trust)

Strzelby te były zwykle wykonywane na zamówienie przez co różniły się między sobą. Jednakże była to zawsze broń o dużym kalibrze. Kaliber lufy przekraczał on nawet 50 mm, waga zaś strzelby to nawet 100 kg! W jednym strzale broń ta wyrzucała nawet pół kilograma śrutu. Efekt? Pojedynczy strzał mógł zabić nawet kilkadziesiąt ptaków wodnych odpoczywających na powierzchni wody. Rekord wynosi aż 90 (według innych źródeł 100) kaczek zabitych za jednym razem.

Myśliwi podpływali łodziami do stada wodnych ptaków i celowali w ich stronę całą łodzią, ustawiająć ją w odpowiednim kierunku.


(grafika: Science and Mechanics)

Aby jeszcze poprawić efektywność odłowu, myśliwi pracowali na flotach nawet do dziesięciu łodzi.


Myśliwy z punt gunem (grafika: Library of Congress)

Broń ta była tak skuteczna, że skutecznie trzebiła stada na danym terenie. Z czasem nie było już na co polować. Z czasem wprowadzono zakaz komercyjnych polowań, a zatem używania punt gunów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: