Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Miasto-most nad Kanałem La Manche (1963)

2015-10-24 Miasto-most nad Kanałem La Manche (1963)

Od wieków chciano stałego połączenia między Anglią i kontynentalną Europą. Połączenie takie zamiast obecnego tunelu mogło być mostem... i miastem jednocześnie.


(grafika: Eckhard Schulze-Fielitz)

W 1963 roku dwóch architektów przedstawiło swoją koncepcją miasta-mostu łączącego Francję i Zjednoczone Królestwo (UK) wiszącego nad rozdzielającymi je wodami Kanału La Manche.


(grafika: Bauwelt)

Pochodzący z Węgier Yona Friedman i jego urodzony w Szczecinie niemiecki przyjaciel Eckhard Schulze-Fielitz zaproponowali umieszczenie na wielu poziomach szyn, dróg, chodników, mieszkań i innych przestrzeni użytkowych.

Poprzez rozstawienie pylonów mostu uzyskiwało by się dodatkową przestrzeń do zagospodarowania poprzez biura, magazyny, powierzchnie których wynajem miał pokryć koszt budowy mostu-miasta. Możliwa miała być pionowa wymiana towarów pomiędzy ciężarówkami, pociągami i statkami.
Most stać się miał także atrakcją turystyczną. Turyści mieli mieć do dyspozycji restauracje, hotele, sztuczne plaże, baseny i punkty widokowe.
Przekrój przez most pokazuje, że główny ruch pojazdów odbywał by się przez wewnętrzny rdzeń mostu.

Poniżej przedstawimy ciekawy wywiad z jednym z architektów tego projektu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: