Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Marilyn Monroe - seksbomba z fabryki dronów (1945)

2016-11-07 Marilyn Monroe - seksbomba z fabryki dronów (1945)

Podczas 2 wojny światowej Ronald Reagan wysłał do fabryki fotografa, który to przypadkiem przy produkcji dronów odkrył Marilyn Monroe.

19-latnia Marilyn Monroe montująca w fabryce śmigło drona RP-5
19-letnia Marilyn Monroe montująca w fabryce śmigło drona OQ-2 (grafika: David Conover, Wikipedia (CC))

Radioplane OQ-2 był zdalnie sterowanym dronem wykorzystywanym jako latający cel do szkolenia artylerzystów. Konstruktorem bezzałogowca był Brytyjczyk Reginald Denny, który przyjechał do Hollywood zrobić karierę jako aktor. Oprócz aktorstwa interesowały go także zdalnie sterowane modele samolotów. Nie tylko otworzył sklep z nimi, ale od 1935 roku zachęcał on także wojskowych do używania swoich bezzałogowców. Po wybuchu wojny amerykańska armia zamówiła kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy jego bezzałogowców wyposażonych w dwucylindrowy mały silnik rotacyjny napędzający dwoma przeciwbieżnymi, dwułopatowymi śmigłami.


Radioplane OQ-2 był pierwszym masowo produkowanym amerykańskim dronem

Latem 1945 roku Ronald Reagan (aktor i przyszły prezydent USA), który służył w sekcji filmowej U.S. Air Force wysłał Davida Conovera do fabryki przy lotnisku Van Nuys w Los Angeles (Kalifornia). Jako fotograf miał on zrobić kilka zdjęć kobiet pracujących na rzecz zwycięstwa dla magazynu armijnego Yank (trwała jeszcze wojna z Japonią). Fotografowi wpadła w oko młoda kobieta z kręconymi włosami.

"Poruszałem się wzdłuż linii montażowej robiąc zdjęcia atrakcyjniejszych pracowników. Nikt się szczególnie nie wyróżniał. Podszedłem do pięknej dziewczyny zakładającej śmigła i przyłożyłem aparat do oka." - wspominał fotograf.

Mimo, że zdjęcia ostatecznie nie zostały opublikowane w gazecie to fotograf namówił dziewczynę do zostania modelką. Przez 2 tygodnie udzielał jej wskazówek i robił ujęcia.

Właścicielowi fabryki dronów udało się zostać aktorem, podobnie jak przypadkowo jego pracownicy ze zdjęcia.


Marilyn Monroe tuż po wojnie na plaży (grafika: Teichnor Bros., Wikipedia (CC))

Po krótkim okresie bycia modelką swoją pierwszą rolę filmową Marilyn Monroe otrzymała w 1947 roku. Grała kelnerkę w dramacie "Dangerous Years". Wypowiedziała w nim 9 linii dialogu.


Pierwsza mała rola Marilyn Monroe w filmie

Tak oto Marilyn Monroe przeszła z przemysłu lotniczego do przemysłu filmowego.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: