Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Ludzik z sygnalizacji świetlnej DDR-u (1961)

2017-01-29 Ludzik z sygnalizacji świetlnej DDR-u (1961)

Historia o tym, jak zdawałby się zwykły wizerunek ludzika z lamp sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach stał się symbolem Berlina i tęsknoty wschodnich Niemców za DDR-em.


DDR-owski ludzik z sygnalizacji świetlnej z charakterystycznym kapeluszem (grafika: Wikipedia (CC))

Pierwsze sygnalizacje świetlne pojawiły się w Niemczech Wschodnich w latach 50. XX wieku. W 1961 roku Karl Peglau (1927-2009), który zajmował się psychologią potoków ludzkich, opracował charakterystycznego "lampowego ludzika" w kapeluszu (niem. Ampelmännchen).


Porównanie zachodniej i wschodniej sygnalizacji świetlnej (grafika: ampelmann.de)

Zamierzona "figurkowość" ludzika z psychologicznego punktu widzenia przemawia bardziej do dzieci, seniorów oraz niepełnosprawnych.

Szeroko rozstawione grube ramiona w czerwieni (STÓJ) tworzą w świadomości zaporę. To jasny sygnał, że przejście nie jest możliwe.

W wersji zielonej (IDŹ) człowieczek z NRD-owskich sygnalizatorów wyróżnia się zamaszystym ruchem, w odróżnieniu od człowieczków z RFN i innych krajów, które kroczą z powagą.

Pierwsze sygnalizacje z ludzikiem Peglaua wprowadzono w Berlinie Wschodnim w 1969 roku. Już w 1970 roku projekt został zatwierdzony jako standard dla całego DDR-u.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Karl Peglau, podobnie jak wielu wschodnich Niemców, został wysłany na wcześniejszą emeryturę. Na ulicach zaś wschodnioniemieckie sygnalizacje świetlne wymieniane zaczęły być na zachodnioeuropejskiego euroludka.

Spowodowało to sprzeciw i protesty mieszkańców byłego DDR-u. Powstał komitet ratowania "lampowego ludzika". Sam projektant ludzika został członkiem honorowym komitetu. Dzięki protestom tematem zainteresowały się media. Zatrzymano wymianę DDR-owskich lamp na zachodnie.

Co ciekawe z czasem DDR-owski "lampowy ludzik" zaczął być instalowany nie tylko w byłym Berlinie Zachodnim, ale także w byłych Niemczech Zachodnich (np. w Hückeswagen).

W 1996 roku powstała spółka Ampelmann GmbH, która kupiła od projektanta prawa autorskie do ludzika i rozwinęła go do marki. Właściciel tej firmy z projektantem ludzika w 1997 roku napisali nawet książkę powstaniu i ratowaniu ludzika.


Ludzik jest jednym z symboli Berlina (grafika: LucasGM58, Wikipedia (CC))

Dziś gadżety z ludzikiem z DDR-owskiej sygnalizacji sprzedawane są w Niemczech jako suweniry.

Dziś w Niemczech są trzy rodzaje sygnalizacji świetlnych: jeden z NRD (opisany ludzik), drugi z RFN i ludzik europejski.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: