Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Kulisty Dom w Dreźnie (1928-1938)

2016-09-23 Kulisty Dom w Dreźnie (1928-1938)

Kugelhaus był pierwszym kulistym domem świata. Uznany jako nieniemiecki i zdegenerowany został zburzony przez hitlerowców w 1938 roku.


Kugelhaus (grafika: Bundesarchiv)

Kugelhaus (z niem. kulisty dom) zbudowano w 1928 roku na terenie wystawowym w Dreźnie przy ówczesnym placu Stübelplatz.


Tereny wystawowe (grafika: Bundesarchiv)

Średnica budynku wynosiła 24 metrów. Postawiono go na "szyi" o wysokości 4 m wysokości oraz średnicy 11,5 m. Całkowita wysokość budynku wynosiła 26,5 metrów. Na powierzchni budynku była przymocowana aluminiowa blacha.


Wnętrze (grafika: Bundesarchiv)

Kubatura wnętrzy wynosiła 7 600 m3. Było 6 poziomów połączonych windą. W jego wnętrzu znajdowały się powierzchnie wystawiennicze oraz gastronomia.

Budynek zaprojektował niemiecki architekt Peter Birkenholz. W pracach Birkenholza fantastyczna architektura pojawia się wcześnie, zaś kulisty kształt intryguje go szczególnie. Biorąc udział w wielu konkursach stawia na ten kształ, także dla projektów monumentalnych budowli. Z kulistych projektów uda mu jednak zbudować tylko jeden. Jest nim właśnie Kulisty Dom w Dreźnie.


Kulisty Dom jako nośnik reklamy (grafika: Deutsche Fotothek)

Prasa narodowosocjalistyczna określała budynek jako "zdegenerowana technika". Unikalny budynek jako "nieniemiecki" został zburzony przez hitlerowców w 1938 roku.

Dziś koło miejsca w którym stał znajduje się także interesująca architektonicznie futurystyczna Szklana Manufaktura koncernu Volkswagen. Planuje się odbudowę Kulistego Domu w Dreźnie w innym miejscu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: