Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Krater Sedan (1962)

2016-01-29 Krater Sedan (1962)

Niemal 100 m głębokości, niemal 400 m średnicy ma największy, wykonany przez człowieka w USA krater Sedan. Powstał w wyniku podziemnej eksplozji nuklearnej.


Ekspozja przy tworzeniu krateru (grafika: National Nuclear Security Administration)

Powstanie krateru Sedan było częścią Operacji Plowshare (z ang. lemiesz), która badała możliwość użycia broni jądrowej dla górnictwa, budownictwa i innych zastosowań cywilnych.

Bomba jądrowa została umieszczona w szybie o głębokości 194 m wywierconym na poligonie jądrowym w Nevadzie w USA. 6 lipca 1962 roku przeprowadzono płytką podziemną eksplozję jądrową.

Tak szukano sposobów na szybkie i tanie przemieszczanie olbrzymich ilości ziemi i skał, aby móc je zastosować od budowy portów, kanałów, kopalń odkrywkowych, tam oraz autostrad przez górzyste tereny.


Krater Sedan (grafika: NNSA)

Dane techniczne bomby:

  • typ: ładunek termojądrowy
  • średnica: 43 cm
  • długość: 96,5 cm
  • waga: 212,2 kg
  • moc: 104 kiloton (TNT)

Próba skutkowała powstaniem krateru o wymiarach:

  • głębokość: 98 m
  • średnica: 390 m
Krater jest tak wielki, że jest widoczny z orbity okołoziemskiej gołym okiem.

W wyniku wybuchu przemieszczonych zostało 11 000 000 ton ziemi, zanotowano falę sejsmiczną równoważną trzęsieniu ziemi o sile 4,75 stopniach w skali Richtera.

Niestety w wyniku eksplozji Sedan powstała chmura radioaktywna, która spowodowała skażenie w stanie Iowa, Nebraska, Południowa Dakota i Illinois. Sedan było najbardziej radioaktywną próbą ze wszystkich testów jądrowych przeprowadzonych w USA. Zaniepokojenie opinii publicznej wpływem radioaktywności na stan zdrowia oraz brak wsparcia politycznego doprowadziły do porzucenia koncepcji. Nie podejmowano już takich prób w USA.

Zlokalizowany pod koordynatami 37°10'36''N 116°2'48''W krater jest dziś atrakcją turystyczną odwiedzaną co roku przez ok. 10 tysięcy turystów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: