Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Jednoślad biegowy z kierownicą - poprzednik roweru (1817)

2017-01-25 Jednoślad biegowy z kierownicą - poprzednik roweru (1817)

Niezwykła maszyna biegowa Draisa uważana jest za pierwszy jednoślad z kierownicą. Stanowi pierwowzór dzisiejszego roweru.


Rower biegowy Draisa osiągał prędkość nawet 15 km/h.

Jednoślad nie posiadał pedałów. Napędzany był poprzez odpychanie się kierującego nogami od ziemi. Posiadał on obrotowy widelec przedni, co umożliwiało skręcanie bez zsiadania z pojazdu. To odróżniło jego konstrukcję od wcześniejszych tego typu maszyn biegowych.

Skonstruowany przez siebie rower biegowy niemiecki wynalazca zaprezentował 12 czerwca 1817 roku w Mannheim pokonując trasę liczącą 14 km.


Pojazd Draisa w filmie "Rozkosze gościnności" z 1923 roku

W owym czasie, od nazwiska wynalazcy (Karl Drais), pojazd nazywany został drezyną.

Za swój rower wynalazca rok później został mianowany profesorem mechaniki i otrzymał książęcy przywilej. To odpowiednik dzisiejszego patentu.


Pojazd Draisa w muzeum (grafika: Joachim Köhler)

Oryginalny egzemplarz pojazdy Draisa znajduje się w muzeum w Karlsruhe.

Wynalazca eksperymentował także z innymi pojazdami i maszynami napędzanymi siłą mięśni poprzez korby i kołowrotki - jest m.in. wynalazcą ręcznej maszynki do mielenia mięsa. Ale to już inna historia.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: