Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Jednoślad biegowy z kierownicą - poprzednik roweru (1817)

2017-01-25 Jednoślad biegowy z kierownicą - poprzednik roweru (1817)

XIX-wieczna niezwykła maszyna biegowa Draisa uważana jest za pierwszy jednoślad z kierownicą, pierwowzór późniejszego welocypedu i roweru.


Pojazd Draisa nie posiadał pedałów i napędzany był poprzez odpychanie nogami od ziemi

Pojazdu zaprojektował i budował niemiecki wynalazca Karl Drais (1785-1851). Posiadał on obrotowy widelec przedni, co umożliwiało skręcanie bez zsiadania z pojazdu. To odróżniło jego konstrukcję od wcześniejszych tego typu maszyn biegowych. Jego prędkość wynosiła ok. 13-15 km/h.


Pojazd Draisa w filmie "Rozkosze gościnności" z 1923 roku

12 czerwca 1817 wynalazca odbył pierwszą dłuższą przejażdżkę (ok. 8 km) swym rowerem z Mannheim do Rheinau (Palatynackiego).

W owym czasie, od nazwiska wynalazcy (Drais), pojazd nazywany był drezyną.

Za swoją maszynę biegową w 1818 Drais otrzymał książęcy przywilej (odpowiednik dzisiejszych patentów) i został mianowany profesorem mechaniki.


Pojazd Draisa w muzeum (grafika: Joachim Köhler)

Oryginalny egzemplarz "roweru" Draisa znajduje się w Karlsruhe.

Wynalazca eksperymentował także z innymi pojazdami napędzanymi siłą mięśni poprzez korby i kołowrotki. Jest także wynalazcą ręcznej maszynki do mielenia mięsa.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: