Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Ekspresowa poczta dostarczana atomowym pociskiem (1959)

2018-07-27 Ekspresowa poczta dostarczana atomowym pociskiem (1959)

Niezwykły eksperyment amerykańskiej marynarki i poczty.

8 czerwca 1959 roku z płynącego po Atlantyku amerykańskiego okrętu podwodnego USS Barbero wystrzelono pocisk manewrujący Regulus.


USS Barbero (grafika: US Navy)

Dwa wspomagające start silniki rakietowe uniosły w powietrze konstrukcję podobną do V-1. Po odrzuceniu boosterów silnik turboodrzutowy pocisku rozpędził go do niemal 1 000 km/h.

"Typowa" głowica jądrowa Regulusa została wcześniej zastąpiona przez 2 kontenery pocztowe amerykańskiej poczty. Zawierały one 3 tys. przesyłek pocztowych dostarczonych na okręt podwodny przed jego wyruszeniem w morze z Norfolk w stanie Virginia.

Na okręcie amerykańska poczta oficjalnie utworzyła oddział pocztowy.

Po starcie z pokładu wykonurzonego okrętu podwodnego przesyłka została skierowana do Mayport na Florydzie, gdzie znajdowała się baza powietrzna US Navy. Pocisk doleciał do celu w zaledwie w 22 minuty.


Lądowanie (grafika: US Navy)

Po lądowaniu pocisku kontenery zostały otwarte, przesyłki wyjęte i przesłane na pocztę w Jacksonville w celu dalszego ich posortowania i przekierowania do adresatów. Już zwykłą naziemną drogą.

"Takie pokojowe użycie pocisku dla ważnego i praktycznego celu, jakim jest przenoszenie poczty, było pierwszym znanym oficjalnym użyciem takowego przez jakikolwiek urząd pocztowy dowolnego narodu." - stwierdział Arthur Summerfield, ówczesny szef amerykańskiej poczty.


Odbiór poczty z lotniska (grafika: US Navy)

Wśród wysłanych pocztówek były adresowane do prezydenta Dwighta Eisenhowera, wysokich urzędników państwowych, pocztowców i oficjeli.


Szef amerykańskiej poczty wyciąga pocztę z pocisku (grafika: US Navy)

Dane techniczne pocisku manewrującego Regulus:

  • długość: 9,80 m
  • rozpiętość: 6,4 m
  • masa: 6,2 t
  • napęd: turboodrzutowy
  • prędkość: 960 km/h
  • zasięg: 925 km
  • uzbrojenie: głowica jądrowa o mocy 40 kt lub termojądrowa o mocy 2 Mt

Pomimo entuzjazmu poczty Departament Obrony widział ten eksperyment bardziej jako demonstrację możliwości wojskowych USA. Dla wojskowych koszt wysłania poczty pociskiem był zbyt wysoki.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: