Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Ekspresowa poczta dostarczana atomowym pociskiem (1959)

2018-07-27 Ekspresowa poczta dostarczana atomowym pociskiem (1959)

Niezwykły eksperyment amerykańskiej marynarki i poczty.

8 czerwca 1959 roku z płynącego po Atlantyku amerykańskiego okrętu podwodnego USS Barbero wystrzelono pocisk manewrujący Regulus.


USS Barbero (grafika: US Navy)

Dwa wspomagające start silniki rakietowe uniosły w powietrze konstrukcję podobną do V-1. Po odrzuceniu boosterów silnik turboodrzutowy pocisku rozpędził go do niemal 1 000 km/h.

"Typowa" głowica jądrowa Regulusa została wcześniej zastąpiona przez 2 kontenery pocztowe amerykańskiej poczty. Zawierały one 3 tys. przesyłek pocztowych dostarczonych na okręt podwodny przed jego wyruszeniem w morze z Norfolk w stanie Virginia.

Na okręcie amerykańska poczta oficjalnie utworzyła oddział pocztowy.

Po starcie z pokładu wykonurzonego okrętu podwodnego przesyłka została skierowana do Mayport na Florydzie, gdzie znajdowała się baza powietrzna US Navy. Pocisk doleciał do celu w zaledwie w 22 minuty.


Lądowanie (grafika: US Navy)

Po lądowaniu pocisku kontenery zostały otwarte, przesyłki wyjęte i przesłane na pocztę w Jacksonville w celu dalszego ich posortowania i przekierowania do adresatów. Już zwykłą naziemną drogą.

"Takie pokojowe użycie pocisku dla ważnego i praktycznego celu, jakim jest przenoszenie poczty, było pierwszym znanym oficjalnym użyciem takowego przez jakikolwiek urząd pocztowy dowolnego narodu." - stwierdział Arthur Summerfield, ówczesny szef amerykańskiej poczty.


Odbiór poczty z lotniska (grafika: US Navy)

Wśród wysłanych pocztówek były adresowane do prezydenta Dwighta Eisenhowera, wysokich urzędników państwowych, pocztowców i oficjeli.


Szef amerykańskiej poczty wyciąga pocztę z pocisku (grafika: US Navy)

Dane techniczne pocisku manewrującego Regulus:

  • długość: 9,80 m
  • rozpiętość: 6,4 m
  • masa: 6,2 t
  • napęd: turboodrzutowy
  • prędkość: 960 km/h
  • zasięg: 925 km
  • uzbrojenie: głowica jądrowa o mocy 40 kt lub termojądrowa o mocy 2 Mt

Pomimo entuzjazmu poczty Departament Obrony widział ten eksperyment bardziej jako demonstrację możliwości wojskowych USA. Dla wojskowych koszt wysłania poczty pociskiem był zbyt wysoki.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: