Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Eksplodujący i tonący brytyjski pancernik HMS Barham (1941)

2015-03-17 Eksplodujący i tonący brytyjski pancernik HMS Barham (1941)

To jak śmiercionośną bronią były okręty podwodne można przekonać się oglądając film z zatonięcia pancernika HMS Barham.

W listopadzie 1941 niemiecki okręt podwodny U-331 wysadził grupę dywersyjną, której zadaniem było wysadzenie linii kolejowej przebiegającej wzdłuż wybrzeża Egiptu. Kilka dni później, 25 listopada 1941 roku odnalazł on dużą grupę brytyjskich okrętów składającą się z 3 pancerników i 8 niszczycieli. Z niewielkiej odległości wystrzelił 3 torpedy w kierunku brytyjskiego pancernika HMS Barham (wyporność 33 000 ton, długość niemal 200 m). Wszystkie torpedy trafiły w cel. Tonący okręt został rozerwany przez eksplozję amunicji pod pokładem.

Dramatyczne zatonięcie zostało sfilmowane przez znajdującego się na pobliskim okręcie filmowca brytyjskiej kroniki filmowej Pathe. Jest to jedyne sfilmowane zatonięcie pancernika podczas II wojny światowej.


Zatonięcie pancernika HMS Barham

W wyniku zatopienia pancernika śmierć poniosło dwie trzecie jego załogi (zginęło 862, uratowano 449 osób).

U-331 został zatopiony niecały rok później przez alianckie samoloty. Zginęło 32 z 49 członków załogi U-Boota.

Pod koniec listopada 1941 roku, podczas seansu spirytystycznego znana medium Helen Duncan twierdziła, że miała kontakt z duchem poległego marynarza z pancernika HMS Barham. Później Helen Duncan została aresztowana przez brytyjski kontrwywiad. Obawiał się on tego, że może ona ujawnić szczegóły planu lądowania w Normandii. Kobieta została oskarżona na podstawie ustawy o czarach (ang. Witchcraft Act) z roku 1735 i osadzona na 9 miesięcy w więzieniu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: