Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Dzieci wysłane jako paczki (1913-1915)

2018-05-01 Dzieci wysłane jako paczki (1913-1915)

Paczki pocztowe z ludźmi istniały naprawdę - to nie wymysł tylko kreskówek oraz filmów.

Na początku XX wieku amerykańska państwowa poczta poszerzyła swoją ofertę listów o paczki. 1 stycznia 1913 roku oficjalnie udostępniono usługę Parcel Post (pol. Poczta Paczkowa). Dzięki nowej usłudze miliony Amerykanów w całym kraju uzyskały możliwość zamawiania produktów z katalogów oraz wysyłki różnego rodzaju przedmiotów, towarów i produktów. Jest to jedna z najważniejszych innowacyjnych usług, której wprowadzenie dziś jest zapomniane.


Listonosz z dzieckiem

Jako, że część rodziców była gotowa wysyłać nie tylko przedmioty, ale także własne dzieci amerykańska poczta zareagowała odpowiednią usługą - stała się możliwa także wysyłka dzieci jako paczka. Wysyłka dzieci pocztą była tańsza niż bilet kolejowy, listonosze zaś cieszyli się wówczas dużym zaufaniem.

"Wiejski listonosz Vernon O. Lytle działający na wiejskiej trasie nr 5 był pierwszym człowiekiem, który zaakceptował i dostarczył chłopca jako paczkę pocztową. Chłopiec ważył 10,75 funta (4,8 kg), zatem mieścił się w granicy limitu wagi paczki 11 funtów (5 kg). Dziecko należało do pani Jesse Beagle z Glen Este. W momencie, gdy listonosz go otrzymał, był dobrze zapakowany i gotowy do wysyłki. Pan Lytle przekazał chłopca pod wskazany adres na kartce, którym była rezydencją jego babci, pani Louis Beagle, mieszkającej w odległości około mili dalej. Opłata za przesyłkę wyniosła piętnaście centów, ubezpieczono ją na tylko 50 dolarów." - przeczytać można w artykule New York Times z 26 stycznia 1913 roku.

Inna relacja prasowa informuje o Maude Smith, 3 letniej dziewczynce o wadze 30 funtów (13,6 kg), która została wysłana jako paczka w Kentucky za jedyne 33 centów (około 8 dzisiejszych dolarów).


Samochód poczty amerykańskiej z 1910 roku (grafika: Smithsonian Institution (CC))

"Dziecko siedzi na worku pocztowym, który jest umieszczony między kolanami listonosza i jest zajęte jedzeniem cukierków z torebki. W drugiej ręce ma duże jabłko. Uśmiecha się, gdy mówią do niego zaciekawieni ludzie i machają rękoma." - donosił dziennikarz Courier Journal.

Usługa została zlikwidowana w 1915 roku, po wprowadzeniu przepisów pocztowych zakazujących wysyłania ludzi.

Amerykańska państwowa poczta nadal zezwala na wysyłkę żywych organizmów jak drób, pszczoły, a także gady.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: