Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Dynasphere - jednokołowiec przyszłości (1930)

2017-03-01 Dynasphere - jednokołowiec przyszłości (1930)

Po drogach mieliśmy się poruszać nie na kołach, ale w dużym kole.

"To pojazd dużej prędkości przyszłości" - przewidywał w latach 30. XX wieku dr. Purves, konstruktor niezwykłego pojazdu Dynasphere.


Dynasphere miał "wypchnać" z dróg automobile

Dynasphere to jednokołowiec, monocykl - czyli pojazd jednośladowy z jednym tylko kołem jezdnym. Kratownica koła Dynasphere wykonana była ze stali i miała 3 metry wysokości. Ważące 450 kg koło napędzane było chłodzonym powietrzem dwucylindrowym silnikiem spalinowym marki Douglas.


Brytyjska kronika o Dynasphere

Moc silnika wynosiła 2,5 lub 8 KM - w zależności od źródła historycznego. Skrzynia biegów dawała 3 przełożenia. Był także bieg wsteczny. Prędkość maksymalna wersji benzynowej wynosiła niemal 50 km/h.

Sterowanie pojazem było bardzo trudne. Wymagało bowiem od kierowcy pochylenia swojego ciała w wybranym kierunku jazdy. Aby rozwiązać ten problem konstruktor pracował na przesuwaniem wewnętrznej części w której siedział kierowca wraz z ruchem kierownicy. Taka wersja pojazdu została uchywcona w brytyjskiej kronice.


Oprócz wersji spalinowej konstruktor zbudował mniejszą wersję napędzaną elektrycznością

Niestety, o ile pojazd poruszał się bez problemów do przodu to nadal nie rozwiązano sprawy sterowania oraz hamowania. To przypięczętowało jego los.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: