Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Bomb Sight - bombardowania Londynu na mapie (II wś)

2017-01-31 Bomb Sight - bombardowania Londynu na mapie (II wś)

Niemieckie naloty bombowe podczas Bitwy o Anglię zostały naniesione na interaktywną mapę Londynu.


W ramach projektu Bomb Sight na interaktywną mapę Londynu nałożono miejsca uderzeń niemieckich bomb lotniczych z okresu od 7 października 1940 roku do 6 czerwca 1941 roku

Mapa obejmuje serię najcięższych nalotów nazywanych przez Brytyjczyków The Blitz (od niem. Blitzkrieg). The Blitz był częścią większej bitwy o Anglię i jedną z największych kampanii nalotów podczas II wojny światowej w wyniku której zginęło około 40 tys. Brytyjczyków. Atakowane były w przeważającej większości cywilne cele. Głównym miastem tych nalotów był Londyn.

Mapa bombardowań Londynu dostępna jest jako:

Obok lokalizacji upadku bomb możliwe jest także zapoznanie się ze statystykami bombardowań poszczególnych obszarów i dzielnic. Zawarte są także wspomnienia Londyńczyków i zdjęcia skutków bombardowań z archiwum Imperial War Museum.


Bombowiec Heinkel He 111 nad dokami Surrey w londyńskiej dzielnicy East End (grafika: Australian War Memorial (CC))

Aplikacja na smartfony z systemem Android używa lokalizacji GPS aby pokazać miejsca upadku bomb w promieniu 300 m. Dzięki temu można obserwować wpływ niemieckich bombardowań na strukturę miejską współczesnego Londynu (wolne przestrzenie po zniszczonych budynkach, nowa zabudowa).


Straż pożarna walczy z pożarem po nalocie (grafika: National Archives and Records Administration (CC))

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: