Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > BLU-82 Daisy Cutter - bomba do wycinania dżungli

2018-07-04 BLU-82 Daisy Cutter - bomba do wycinania dżungli

Jedna z największych bomb lotniczych pochodząca z czasów Wojny Wietnamskiej. Użyta także na Osamę Bin Ladena.


Bomba BLU-82 Daisy Cutter podwieszona pod śmigłowiec CH-54 (grafika: U.S. Army)

Bomba BLU-82 Daisy Cutter (z ang. Kosiarz Stokrotek) została pierwotnie zaprojektowana do tworzenia lądowisk dla śmigłowców w dżungli oraz stanowisk dla artylerii podczas Wojny w Wietnamie.


Wycięta dżungla przez bombę BLU-82

Ładunek wybuchowy bomby waży 5,7 tony i składa się wybuchowej emulsji GSX (Glued Slurry eXplosive). Ten materiał wybuchowy to mieszanina azotanu amonu i sproszkowanego aluminium, który ma konsystencję podobną do błota dzięki dodaniu wody i polistyrenu jako zagęszczacza.


BLU-82 Daisy Cutter (grafika: Sixflashphoto (CC))

Z powodu ogromnych rozmiarów bomba ta może być przenoszona tylko przez silne śmigłowce "latające dźwigi" CH-54 lub samoloty transportowe Lockheed C-130 Hercules.

Bomba zrzucona jest z wysokości co najmniej 1 800 metrów. Ponieważ nie ma żadnych lotek, podczas spadku bomby używany jest mały spadochron do stabilizacji. Bomba detonuje tuż nad ziemią dzięki wystającemu detonatorowi. W punkcie detonacji wytwarza ona ciśnienie około 1 000 psi - co odpowiada 70 000 hPa lub 70 bar. Na płaskim terenie uzyskana fala uderzeniowa ma efektywny zasięg od 100 do 300 metrów. Wykosić ona może wolny teren w gęstym lesie, bez tworzenia krateru w ziemi.

Pierwsze użycie BLU-82 nastąpiło w dniu 22 marca 1970 roku podczas Wojny w Wietnamie. W następnym roku 25 bomby BLU-82 zostały zrzucone w Laosie na siły Północnego Wietnamu i Pathet Lao przez amerykańskie samoloty C-130. Użyte zostały nie tylko po to, by oczyścić strefy lądowania, ale także do uderzenia na konkretne cele - takie jak magazyny, pojazdy i koncentracje wojsk wroga.

Podczas Wojny w Zatoce w 1991 roku 11 bomb BLU-82B zostało spaletyzowanych i zrzuconych w pięciu nocnych misjach sił specjalnych. Przetestowano tak oczyszczanie pól minowych (niestety dane na temat efektywności tej metody nie są publicznie dostępne). Później, bomby były zrzucone ze względu na sam ich efekt psychologiczny.


Ładowanie bomby na pokład samolotu C-130 Hercules (grafika: U.S. Air Force)

O mocy tej bomby niech świadczy to, że brytyjska jednostka SAS, która była świadkiem jej wybuchu, błędnie założyła, że USA użyły broni nuklearnej. Po powrocie do bazy Brytyjczycy krzyczeli "Szefie, Amerykanie właśnie zbombardowali atomem Kuwejt!"

Po raz kolejny siły powietrzne USA zrzuciły kilka BLU-82 do zniszczenia podziemnych i jaskiniowych kompleksów Al-Kaidy i Talibów w Afganistanie, w których miał przebywać Osama Bin Laden.


Wybuch podczas ostatniego tesu w Utah (grafika: U.S. Air Force)

Po raz ostatni bomby użyto w 2008 roku podczas ćwiczeń w Utah, USA.

Dane bomby BLU-82 Daisy Cutter:

  • masa: 6,8 t
  • ładunek: 5,7 t
  • długość: 3,35 m
  • średnica: 1,37 m
  • rozwój: 1968-1970
  • użycie: 1970-2008
  • cena: około 80 tys. zł za sztukę
  • zapalnik: uderzeniowy
  • producent: Sandia National Laboratories

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: