Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Bertha Benz - pierwsza kobieta-kierowca (1888)

2019-03-08 Bertha Benz - pierwsza kobieta-kierowca (1888)

Z okazji Dnia Kobiet koncern Mercedes-Benz przygotował piękny, nawiązujący do historii filmik o pierwszej kobiecie-kierowcy.

Filmik pokazuje słynną podróż Berthy Benz, żony i wspólnika konstruktora Carla Benza od 1872 roku. To dzięki jej pieniądzom Benzowi udało się uratować swoją firmę motoryzacyjną przed zamknięciem.


Bertha Benz - żona i partnerka w biznesach konstruktora Carla Benza

W dniu 5 sierpnia 1888 roku, w tajemnicy przed swoim mężem, udała się ona wraz z nastoletnimi synami w podróż do swojej matki skonstruowanym przez niego automobilem.


Prowadziła ona automobil Benz Patent-Motorwagen Nummer 3

Trasa podróży biegła z Mannheim do Pforzheim w Niemczech. Bertha Benz przeszła do historii nie tylko jako pierwsza kobieta-kierowca, ale także jako pierwszy człowiek, który pokonał samodzielnie autem ponad 100 km (dokładnie 106 km).

Podczas podróży sama uporała się z awariami jak:

  • przetkanie rurki doprowadzającej paliwo do gaźnika (przy pomocy szpilki do włosów)
  • wymiana izolacji przewodu zapłonowego
  • naprawa ogniwa łańcucha

Apteka w Wiesloch koło Heidelbergu zyskała także nieoczekiwaną sławę. Jest to pierwsza stacja benzynowa na świecie, ponieważ Bertha Benz kupiła tam niezbędne paliwo (Ligroin). Aż do XX wieku benzynę i inne paliwa można było kupić tylko w aptekach.

O dotarciu do celu zawiadomiła swojego męża Carla telegramem. Następnego dnia wróciła do Mannheim.


(grafika: Mercedes-Benz)

Podróż do matki była także zagraniem marketingowym pani Benz. Pokazywała szerokiej publiczności możliwość praktycznego zastosowania automobili, dzisiejszych samochodów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: