Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > AMC Amitron - samochód elektryczny (1967)

2016-01-07 AMC Amitron - samochód elektryczny (1967)

Trzymiejscowe miejskie autko w kształcie klina z innowacyjnymi jak na ówczesne czasy lekkimi akumulatorami.


AMC Amitron

"Nowocześnie wyglądający Amitron był jednym z najbardziej obiecujących elektryków w latach 60." - napisało jedno z amerykańskich pism motoryzacyjnych.

Do zasilania mierzącego zaledwie trochę ponad 2 metry pojazdu konstruktorzy zdecydowali się zastosować:

  • dwa 11 kg akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd)
  • dwa 34 kg akumulatory litowe (Li)
W sumie dawało to całkowitą waga akumulatorów o zaledwie 91 kg. Dla porównania, akumulatory ołowiowe o tej samej pojemności by ważyły około 907 kg.

Akumulatory litowe samochodu były używane do jazdy przy stałej prędkości. W fazie przyspieszania włączone były baterie niklowo-kadmowe.

Amitron jako pierwsze auto w USA wyposażony był w hamowanie rekuperacyjne, inaczej hamowanie odzyskowe. Polega to na odzyskiwaniu traconej podczas hamowania energii kinetycznej i zamiany jej na energię elektryczną zamiast cieplnej (która w tym przypadku jest nieużyteczna). System taki poprawiał sprawność energetyczną pojazdu i przedłużał jego zasięg w użytkowaniu.

Dane techniczne:

  • długość: 2,15 m
  • masa własna: 499 kg
  • zasięg: 240 km przy prędkości 80 km/h
  • przyśpieszenie: od 0 do 80 km/h w 20 sekund


AMC Amitron

Co ciekawe pojazd posiadał fotele z "poduszek powietrznych" zamiast z typowej pianki.

Samochód nie posiadał także konwencjonalnych drzwi bocznych. Aby wejść lub wyjść z pojazdu podnieść trzeba było w górę część karoserii.

Mimo ciepłego przyjęcia przez opinię publiczną niestety Amitron nigdy nie wyszedł poza stadium prototypu. Zastosowane technologie były jeszcze zbyt wczesne do produkcji masowej.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: