Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > A u was Murzynów biją - radziecka technika propagandowa

2017-03-11 A u was Murzynów biją - radziecka technika propagandowa

Stara radziecka technika propagandowej manipulacji używana jest ze skutkiem po dziś dzień.

Whataboutism (z angielskiego: what about? = a co z...?) to technika propagandy polegająca na tym, że na oskarżenie lub trudne pytanie odpowiada się niewygodnym dla pytającego stwierdzeniem lub pytaniem, które ma zdyskredytować pytającego i sprawić wrażenie, że pytający nie ma prawa poruszać niewygodnych dla pytanego spraw. Odpowiedź taka jest zwykle słabo, aczkolwiek w jakiś sposób powiązana z tematem dyskusji.


W USA segregację rasową w miejscach publicznych prawnie zniesiono dopiero w 1964 roku (grafika: Wikipedia (CC))

W Polsce przyjęła się polska wersja terminu: "a u was Murzynów biją". Skąd? W przypadku krytyki systemu komunizmu ZSRR było bowiem "zaniepokojenie" sytuacją Murzynów w USA. W USA aż do lat 60. XX wieku obowiązywała segregacja rasowa i dochodziło do samosądów nad Murzynami na południu USA (z wieszaniem włącznie).

Radziecka propaganda chętnie odwracała uwagę od swoich wewnętrznych problemów "pytając" także o bezrobocie, nierówności ekonomiczne i kryzysy gospodarcze Zachodu.

Parząc z boku, ta technika używana przez cały okres istnienia ZSRR odkrywała demagogię i hipokryzję obu stron podczas Zimnej Wojny. USA, "wolnego kraju" w którym dyskryminowano mniejszości oraz Rosji, jeszcze bardziej gwałcącej prawa człowieka.

Sam termin whataboutism oraz jego synonim whataboutery pochodzą dopiero z lat 70. XX wieku. Termin przeniknął do mediów oraz do humoru.

Słuchacz z Ameryki pytający Radio Erewań:
- Czy w Związku Radzieckim inżynier może kupić z pensji samochód?
Odpowiedź:
- A u was biją Murzynów!

Gorbaczow i Bush chwalą się nowymi komputerami. Gorbaczow zapytał amerykański komputer, w którym kraju produkuje się więcej stali na głowę mieszkańca, w Związku Sowieckim, czy w Stanach Zjednoczonych. Komputer po chwili wyrzucił kartkę.
- W Związku Sowieckim! - odczytał z dumą Gorbaczow. Po chwili Bush zapytał komputer sowiecki, w którym z tych dwu krajów jest wyższy dochód narodowy na głowę jednego mieszkańca. Komputer długo zgrzytał i mrugał światełkami, po czym wyrzucił kartkę. Bush odczytał:
- Ale u was biją Murzynów!

Technika ta jest nadal używana chętnie przez Rosję - np. w państwowej angielskojęzycznej telewizji Russia Today (RT). Mimo nazwy ta telewizja informacyjna skupia się nie na sprawach Rosji, ale na problemach Zachodu. Używają jej także inne państwa.


Telewizja Russia Today na Facebooku ma nawet subkanał poświęcony wyłącznie... USA: RT America

Na koniec warto pamiętać, że "argument murzyński" jest masowo używany w polityce. W Polsce to duża część "debaty" publicznej. Zamiast na merytorycznej dyskusji polega ona na licytowaniu się w "trosce" o wyborców "pokrzywdzonych" przez drugą stronę. Z jednoczesną ostrą krytyką działań przeciwnika.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: