Retronauta.pl |
||
Nowości Retronauta |
Retronauta.pl > 50 tys. km składanym kajakiem z Niemiec do Australii (1932-1939) 2016-01-16 50 tys. km składanym kajakiem z Niemiec do Australii (1932-1939)Oskar Speck wyruszył składanym kajakiem z Niemiec do Australii w 1932 roku, czyli jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy. 7 lat później, we wrześniu 1939 roku, kiedy już trwała wojna wywołana przez Hitlera, dotarł do celu. Przebył kajakiem wzdłuż wybrzeży 50 tys. km...
Oskar Speck mieszkał w Hamburgu, gdzie miał firmę zajmującą się elektryką. Niestety przyszedł Wielki Kryzys i zbankrutował w wyniku braku zleceń. Nie widział dla siebie szansy w Niemczech. Słyszał o dobrze płatnej pracy w kopalniach miedzi na Cyprze, zatem postanowił się tam dostać... kajakiem. Nabył składany kajak i ruszył w podróż. Wpierw dostał się pociągiem do Ulm nad Dunajem. Tam wyciągnął swój kajak i zabrane zapasy. Na brzegu rzeki złożył kadłub i obciągnął go wygumowaną powłoką stanowiącą jego poszycie.
Dane techniczne kajaka:
Z Ulm rzeką Dunaj popłynął do granicy niemiecko-austriackiej, minął Wiedeń i wpłynął na Węgry. Potem była Bułgaria, Jugosławia i Macedonia. W Macedonii złamane żebro konstrukcji uszkodziło naciąganą na składany kadłub powłokę. Musiał ją wysłać z powrotem do Niemiec do naprawy. Kiedy już wróciła do niego i uporał się z macedońskim urzędem celnym okazało się, że rzeka Wardar zamarzła - musiał poczekać. Z Macedonii ruszył z 5 miesięcznym opóźnieniem. Dotarł do Salonik w Grecji gdzie w końcu mógł wyjść w morze. Płynął między wyspami Cyklad. Tuż przed Cyprem zmienił zdanie. Już nie był zainteresowany pracą na Cyprze. "Chciałem o wiele więcej z tego rejsu kajakiem. By przejść do historii. To było o po raz pierwszy, kiedy powiedziałem do siebie: dlaczego nie Australia?" - wspomina Oskar Speck. Zatem minął Cypr i ruszył dalej na południe. Czasami musiał wiosłować przez 16 godzin bez wytchnienia. Gdy wiatr był pomocny to pomagał sobie małym żaglem.
13 maja 1935 roku przypłynął do Colombo w Indiach. Było to dokładnie trzy lata po tym jak opuścił Ulm. Tego dnia w USA opatentowano parkometr, w Polsce dzień po śmierci Piłsudskiego przygotowywano się do pogrzebu marszałka. O sytuacji na świecie Oskar podczas podróży słyszał mało. Miał zresztą swoje problemy. Wielokrotnie po drodze wzdłuż brzegów arabskich musiał walczyć o życie. Zmagał się ze złodziejami, przemytnikami oraz tubylcami, którzy pobili go za to, że był biały. Do tej pory białych znali tylko jako kolonizatorów i wyzyskiwaczy. Podróżnik zatrzymany został na plaży Saibai, wyspy na północ od kontynentalnej Australii. Wyposażony w kamery Niemiec wzbudzał podejrzenia. Mógł przecież być szpiegiem.
Wyspa należała już do Australii, która należąc do wspólnoty brytyjskiej po napaści Niemiec na Polskę była w stanie wojny z Trzecią Rzeszą. "Mamy dla ciebie złą wiadomość. Jesteś wrogiem. Internujemy cię." - powiedział policjant. Po 7 latach podróży i przebytych 50 tys. km został zatrzymany i wysłany do obozu dla internowanych. Po raz pierwszy głos Hitlera usłyszał w radiu we wrześniu 1939 roku, będąc już w Australii. W obozie Tatura Internment Camp przetrzymywany był kolejne 7 lat. W wolnym czasie Oskar zabawiał swoich współwięźniów opowieściami z kajakowej podróży. Raz nawet próbował uciec z niego rowerem. W obozie nie marnował czasu. Opracował maszynę do cięcia i polerowania opali i innych kamieni szlachetnych, które po zakończeniu wojny uczyniły go bogatym człowiekiem. Po wojnie zbudował dom w Pittwater, niedaleko Sydney. Nie wrócił już do Niemiec. Australia została jego domem aż do śmierci. Zmarł bezdzietnie w 1995 roku w wieku 88 lat. Pośmiertnie jego partnerka przekazała notatki i sprzęt z wyprawy do Australian National Maritime Museum w Sydney, gdzie je można dziś podziwiać. Oskar Speck pokonał z Niemiec do Australii w sumie 50 tys. km. W składanym kajaku nie przeznaczonym przecież do pływania na morzu. Całkiem niezły wynik jak na kogoś, kto nie umiał pływać... WsparcieWesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.
| |
|